Dodatkowy dzień wolny w Wielki Piątek dla wszystkich pracowników. Jest oficjalny postulat

Praca Dołącz do dyskusji
Dodatkowy dzień wolny w Wielki Piątek dla wszystkich pracowników. Jest oficjalny postulat

Pomysły wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego w kalendarzu są obecne w przestrzeni publicznej od wielu lat. Najpierw dotyczyły one m.in. Święta Trzech Króli. Wiele osób postulowało także wprowadzenie dnia wolnego w wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Tuż przed Świętami Wielkanocnymi przedstawiciele związków zawodowych występują z postulatem wprowadzenia dnia wolnego w Wielki Piątek. Argumentem ku temu ma być fakt, że właśnie Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy w wielu zachodnich krajach.

Polska mimo tego, że jest uważana za kraj ludzi wierzących, nie ustanowiła Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy

Dzień wolny w Wielki Piątek to norma w wielu krajach europejskich. Nie pracują w ten dzień Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi, Brytyjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze i Maltańczycy. Ciekawostką jest także fakt, że dniem wolnym od pracy w Danii i Hiszpanii jest także Wielki Czwartek. W naszym kraju trwały dyskusje o wprowadzeniu dnia wolnego w Wielki Piątek, jednak nigdy nie doprowadziły one do zmian na poziomie ustawodawczym.

Związkowcy popierali wprowadzenie wigilii wolnej od pracy. Popierają także ustanowienie kolejnego wolnego dnia przed Świętami Wielkanocnymi

W sprawie wigilii świąt Bożego Narodzenia Paweł Galec z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) wypowiadał się następująco:

W wielu przedsiębiorstwach już teraz te dni są zwyczajowo dniami wolnymi od pracy, bądź dniami ze skróconym czasem świadczenia pracy. W szczególności Wigilia jest dniem bardzo istotnym zarówno dla wierzących, jak i niewierzących Polaków.

Nie dziwi zatem, że przedstawiciel Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i w przypadku Wielkiego Piątku formułuje podobne postulaty:

W mojej opinii jest to bardzo dobry pomysł, w wielu przedsiębiorstwach już teraz te dni są zwyczajowo dniami wolnymi od pracy, bądź dniami ze skróconym czasem świadczenia pracy.

Dodatkowy dzień od pracy miałby być remedium na rosnące przemęczenie i przepracowanie Polaków. Jednak musimy brać pod uwagę uwarunkowania wewnątrzzakładowe, które mogą zakładać ustanawianie dni wolnych ponad te, które już obowiązują w naszym kraju.

Aktualnie w Polsce obowiązuje 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Istnieją jednak organizacje, które sprzeciwiają się zwiększaniu ich liczby w kalendarzu. Do nich należy przede wszystkim Konfederacja Lewiatan, która swego czasu głośno oprotestowała ustanowienie Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Przedstawiciele tej organizacji pozarządowej wysuwali argumenty ekonomiczne i oświadczali m.in., że naszego kraju na to nie stać.