Jeszcze do niedawna klimatyzacja w mieszkaniach i domach była traktowana jako zbędny luksus. Obecnie jednak podejście do zakupu i montażu klimatyzacji zaczyna się zmieniać - zwłaszcza że lata stają się coraz dłuższe i gorętsze (choć może ten rok nie jest tego najlepszym przykładem). Warto zatem mieć świadomość, że po spełnieniu określonych warunków możliwe jest dofinansowanie do zakupu klimatyzacji w 2025 r.
Jakie są zatem zewnętrzne źródła finansowania? Środki na zakup i montaż klimatyzacji można pozyskać m.in. w ramach programu Czyste Powietrze. Z dofinansowania mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych; dofinansowanie obejmuje zakup i montaż klimatyzacji z funkcją grzania (czyli de facto klimatyzacji traktowanej jako pompy ciepła powietrze-powietrze- to kluczowy warunek!) o podwyższonej klasie energetycznej (minimum A+). Kwota wsparcia jest uzależniona od dochodów i wynosi w 2025 r. odpowiednio:
Kolejnym programem, pozwalającym na uzyskanie dofinansowanie na klimatyzację, jest Moje Ciepło - to program, który promuje instalacje ekologicznych źródeł ogrzewania w budynkach o podwyższonym standardzie energetycznym. Z dofinansowania w ramach programu mogą skorzystać właściciele nowych domów jednorodzinnych, dla których nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie przed 1 stycznia 2021 roku. Podobnie jak w przypadku programu Czyste Powietrze, kluczowe jest, by zakupione urządzenie było klimatyzatorem z funkcją grzania. Oprócz tego nowy budynek musi spełniać rygorystyczne normy dotyczące zapotrzebowania na energię (wskaźnik EP maks. 55 kWh/m²/rok) i nie posiadać źródeł ciepła na paliwo stałe.
Standardowa wysokość dotacji w tym przypadku wynosi do 30 proc. kosztów kwalifikowanych - ale nie więcej niż 7000 zł. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny próg wzrasta do 45 proc. kosztów.
Niezależnie od programów dotacyjnych, właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, odliczając od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na termomodernizację. Interpretacje przepisów wskazują, że jeśli klimatyzator z funkcją grzania jest elementem systemu grzewczego i przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię, można go odliczyć. Maksymalna kwota odliczenia to 53 tys. zł na podatnika. Co ważne, ulga może być łączona z dofinansowaniem z Czystego Powietrza - ale pod warunkiem, że nie obejmuje tych samych kosztów.