Andrzej Duda na finiszu kampanii założył maskę… antyszczepionkowca. Lekarze: „słowa absolutnie nie do przyjęcia”

Zdrowie dołącz do dyskusji (128) 07.07.2020
Andrzej Duda na finiszu kampanii założył maskę… antyszczepionkowca. Lekarze: „słowa absolutnie nie do przyjęcia”

Maciej Bąk

Wypowiedź Andrzeja Dudy podczas „debaty” z mieszkańcami Końskich była tak szokująca, że wielu dziennikarzy przesłuchiwało ją kilkukrotnie by upewnić się czy prezydent Polski naprawdę to powiedział. I niestety powiedział. Faworyt w wyścigu o Pałac Prezydencki wypalił: „absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych”. A potem Duda o szczepionkach mówił jeszcze więcej i jeszcze gorzej. Jest już stanowcza reakcja lekarzy, między innymi z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Duda o szczepionkach – „bo uważam że nie”

To nie było podchwytliwe pytanie, na którym Andrzej Duda się retorycznie pośliznął. Pani z publiczności powiedziała w Końskich do prezydenta: „co z COVID-em? Kiedy się skończy? Kiedy będzie szczepionka przeciwko koronawirusowi? Czy będziemy się szczepić?”. Duda najpierw zaczął mówić, że nie wie kiedy skończy się pandemia, bo nie wiedzą tego nawet eksperci (to prawda), potem zaczął przypominać wizytę u Donalda Trumpa i rozmowę o leku na COVID-19, wreszcie wspomniał o polskich naukowcach którzy mają pracować w USA nad jego wynalezieniem. A potem przeszedł do części, która wywołała burzę. Spisałem ten cytat dokładnie, żebyśmy wszyscy mieli pewność:

Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie: ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę. Bo uważam że nie. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i dorastający chłopak, ale na grypę nigdy się nie szczepiłem i nie chcę się szczepić. Szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe. Kto chce niech się zaszczepi, a kto nie chce to jest jego osobista decyzja.

Te słowa natychmiast wywołały ogromne oburzenie wśród komentujących debatę dziennikarzy. Andrzej Duda postanowił ugasić ten pożar dość szybko i napisał na Twitterze, że padł ofiarą… manipulacji. „Uważam że ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe. Tak jak nie są obowiązkowe szczepienia przeciw grypie. Co do innych chorób (polio, gruźlica, szkarlatyna) to zupełnie co innego. Inna rozmowa”, oświadczył prezydent.

Lekarze: słowa nie do przyjęcia

Stanowisko w sprawie słów Andrzeja Dudy wydała już Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie.

Tocząca się kampania wyborcza nie może usprawiedliwiać promowania postaw antyzdrowotnych i szkodliwych dla zdrowia społeczeństwa, a doraźny interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie Polaków.

…pisze na swojej stronie OIL. I dodaje, że to na osobach publicznych ciąży szczególna odpowiedzialność za słowa, jak również za promowane postawy. Słowa Andrzeja Dudy, które padły podczas debaty w TVP, lekarze określają jako absolutnie nie do przyjęcia i proszą o interwencję Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta.

Słowa szkodliwe na wielu poziomach

Trudno mi uwierzyć w to, że słowa Andrzeja Dudy były przypadkowym wybuchem szczerości. Przyzwyczailiśmy się do tego, że politycy Prawa i Sprawiedliwości zwykle robią to, co każe im Jarosław Kaczyński, a on z kolei swoje decyzje opiera na badaniach i politycznych kalkulacjach. Niewykluczone, że w obliczu nadal zaciętej rywalizacji o prezydenturę PiS postanowił puścić solidne oko do niestety dość licznej grupy wyborców, czyli antyszczepionkowców. Zagrywka to bardzo ryzykowna, bo wywołała słuszne oburzenie zarówno wśród lekarzy, jak i komentatorów, ale powiedzmy sobie szczerze – twardy elektorat PiSu od Dudy się za to nie odwróci. A może przybędzie mu chociaż te parę tysięcy osób, które zwykle popierają na przykład Grzegorza Brauna.

Jeśli jednak Andrzej Duda sam z siebie wygłosił antyszczepionkową tyradę, to musi rodzić pytanie o jego poczucie odpowiedzialności za swój naród. Pierwsza osoba w państwie w tak kategoryczny sposób krytykująca szczepionki to koszmarny sygnał wysłany do społeczeństwa. Zamiast budować zaufanie do szczepionek, szczególnie teraz, gdy to one mogą być pierwszym sposobem na zatrzymanie pandemii, Andrzej Duda to zaufanie szarga. W dodatku mało kompetentnie, bo szczepionki na szkarlatynę, o której w tłumaczącym wpisie napisał polityk, do tej pory… nie wynaleziono.

A pamiętacie jak jeszcze w kwietniu Łukasz Szumowski mówił, że nakaz zakrywania twarzy zostanie z nami aż do wynalezienia szczepionki? Te słowa brzmią szczególnie kuriozalnie dziś, gdy wiemy że nawet głowa państwa będzie miała wątpliwości czy się zaszczepić. Niestety, antyszczepionkowcy i koronawirus to dla populistów mieszanka politycznie korzystna, którą Andrzej Duda postanowił zagrać na finiszu kampanii. I po raz kolejny narobił nam wstydu na cały świat.

128 odpowiedzi na “Andrzej Duda na finiszu kampanii założył maskę… antyszczepionkowca. Lekarze: „słowa absolutnie nie do przyjęcia””

 1. A czy ci lekarze są za zakazem sprzedaży papierosów, czy może mają w d… ludzi którzy zmarli w efekcie biernego palenia, a liczą się dla nich tylko ci którzy mogą umrzeć na wirusa?

   • Hipokryzję. Ratowanie życia tych, którzy umierają na wirusa jest ok, ratowanie życia tych, którzy umierają w efekcie biernego palenia nie jest ok.

    • Teraz powiedz mi czy może nie zauważyłeś dosyć powszechnych kampanii które penalizują palenie? Tak się pytam tylko bo widzę tylko próbę oczernienia lekarzy

     • Zauważyłem, nie zauważyłem apelu lekarzy o delegalizację wolności wyboru co do palenia.

 2. Myślę, że to akurat nie była celowa ustawka, lecz wypadek przy pracy czyli o jedno słowo powiedziane za dużo. I gdyby obóz PIS potrafił przyznać się do pomyłki, to by dziś nie było takie wtopy i tego oburzenia.
  To pytanie padło już podczas pierwszej debaty, co zresztą pokazuje jedynie, że Trzaskowski dobrze zrobił nie jadać do Końskich, bo z całym szacunkiem ale pytanie o coś, co nie istnieje i co hipotetycznie być może się kiedyś pojawi jest pytaniem podobny do tego czy Polska powinna brać udział w kolonizowaniu Marsa. .

  • Dyktatura PiS nigdy nie przyzna się do pomyłki, oni będą w to brnąc dopóki sam dyktator Kaczafi nie zwróci uwagi.

 3. Pewnie obiecał temu debilowi z Ameryki, że poprze jego poglądy na koronawirusa jak ten mu pozwoli usiąść przy podpisywaniu ostatniej umowy.

 4. >a doraźny interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie Polaków.

  jak to nie może skoro jest – i to nie od tygodnia, ale od miesięcy

 5. Skoro Adrian puszcza oczko wodne do antyszczepionkowców to czy ma jakąś ofertę dla tych wierzących w UFO? Szczególnie dla Macierewicz i jemu podobnych porwanych w młodości i wykorzystanych seksualnie przez przybyszów z kosmosu na pokładzie latającego spodka.

 6. Niech się lekarze rozpędzą i walną głową w ścianę to może im się coś poprawi… bo jak powszechnie wiadomo i jest to udowodnione wieloma badaniami na całym świecie szczepionki w dzisiejszych czasach to delikatnie mówiąc wątpliwej jakości towar niekoniecznie chroniący przed czymkolwiek natomiast posiadający potencjalne wartości chorobogenne. I żaden kwik pseudo mediów czy lobby proszczepionkowego tego nie zmieni, ludzie instynktownie wiedzą że coś jest na rzeczy stąd nikłe zaufanie do szczepień w większości krajów świata. Zamiast ślepo łykać papkę medialną wystarczy wziąć poważne książki i publikacje naukowe i prześledzić nieco historii, to naprawdę nie boli a otwiera oczy na wiele rzeczy.

  • Samochód naprawiaj u kowala, dom niech Ci zaprojektuje rolnik, a architekt niech zadba o to co będziesz jadł. Mniej więcej takie same podejście jak negowanie nauk medycznych.

   Sześc lat ciężkich studiów, wieloletnia praktyka zawodowa, praca naukowa są dla Ciebie nieważne, bo wiesz lepiej w temacie szczepionek. Jak zachorujesz też samemu się wyleczysz?

  • ach te teksty o otwieraniu oczu i „poważnych” książkach tak poważnych jak te o wielkiej Lechii która walczyła z Cezarem i Aleksandrem

 7. A co ma prezydent do szczepień? To nie jego kompetencja. Powinni się oburzać nie lekarze a dziennikarze (chociaż to właśnie oni są chyba tym tzw. prymitywem, bo nakręcają ten cały cyrk).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *