Szczepionka przeciwko koronawirusowi jest nam potrzebna jak najszybciej. Firmy medyczne próbują ją stworzyć z różnych dostępnych środków. Być może ratunkiem dla świata będzie tytoń.
Z czym nam kojarzy się tytoń? Głownie z papierosami oraz występującym po nich różnymi chorobami, takimi jak rak płuc albo krtani. Kanadyjska firma medyczna Medicago ogłosiła, że szczepionka przeciwko koronawirusowi właśnie wchodzi w fazę testów. Jako materiał potrzebny do jej stworzenia wykorzystała tytoń. Co ciekawe, 30 % udziałów firmie ma jeden z największych koncernów tytoniowych na świecie – Phillip Morris International. Ten koncern inwestuje dużo środków w badania nad tytoniem. Nieoczekiwanym efektem jego inwestycji może być szczepionka przeciwko koronawirusowi. Czy w końcu da nam się powstrzymać epidemię?
Szczepionka przeciwko koronawirusowi powstała dzięki użyciu technologii roślinnej
Medicago ogłosiła, że udało jej się wyizolować cząstkę wirusopodobną (po angielsku Virus Like Particle), która jest pierwszym krokiem do powstania pełnoprawnej szczepionki. Cały proces zajął zaledwie 20 dni. Cząstka wirusopodobna przypomina swoją strukturą i wielkością koronawirusa, ale nie ma jego niebezpiecznych części. Cząstki te doskonale imitują wirusy. Układ immunologiczny rozpoznaje je i zaczyna zwalczać. Przy opracowaniu przeciwciał, które skutecznie zwalczają COVID-19, firma współpracuje z doktorem Kobingerem, który pomógł opracować leczenie oraz szczepionkę przeciwko Eboli. Przeciwciała powstają dzięki tytoniowi. Dzięki metabolizmowi i układowi immunologicznego tej rośliny możliwe jest szybkie wytworzenie przeciwciał.
Tradycyjne metody produkcji szczepionek wykorzystują białka wyodrębnione z kurzych jajek. Te są infekowane wirusem, a następnie po namnożeniu się wirusa wyodrębnia się go. Niestety taki proces jest bardzo czasochłonny, a dodatkowo potrzebne jest usunięcie zanieczyszczeń i patogenów zwierzęcych z otrzymanego produktu. Średni czas opracowania szczepionki z kurzych jaj to od 6 do 9 miesięcy. Technologia stosowana przez Medicago pozwala skrócić ten okres nawet do kilkunastu dni. Do opracowania szczepionki wystarczy materiał genetyczny wirusa, a nie jego żywa postać.
Szczepionka przeciwko koronawirusowi to kolejna szczepionka uzyskana z roślin
Poprzednio Medicago z sukcesem opracowała kandydata na szczepionkę przeciwko wirusowi H1N1, znanego powszechnie pod nazwą ptasia grypa. W 2012 roku wyprodukowała 10 milionów dawek szczepionki przeciwko grypie. Wszystko dzięki ich roślinnym plantacjom. Dodatkowym plusem jest to, że technika cząstek wirusopodobnych pozwala opracować szczepionkę przeciwko konkretnemu szczepowi wirusa, dzięki temu jest bardziej skuteczna. W każdej chwili można zwiększyć produkcję szczepionek sadząc kolejne krzaki tytoniu.
Szczepionka przeciwko koronawirusowi właśnie trafiła do testów klinicznych. Jeżeli przejdzie je pomyślnie, około lipca zostanie skierowana do testów na ochotnikach. Po pomyślnym przejściu testów na ludziach, szczepionka przeciwko koronawirusowi trafiłaby na rynek na jesieni przyszłego roku. Pozostaje nam trzymać kciuki za powodzenie rozwoju szczepionki.
Warto nadmienić, że prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi prowadzi kilka firm medycznych. Jak informowaliśmy kilka dni wcześniej, pracowników jednej z nich próbował podkupić Donald Trump.