Rząd pracuje nad zmianą ustawy Prawo oświatowe, w planach między innymi wprowadzenie elektronicznych dyplomów ukończenia studiów oraz ich udostępnienie w aplikacji mObywatel. Kiedy nowelizacja wejdzie w życie, dyplom papierowy uzyskamy jedynie po złożeniu odpowiedniego wniosku.
Dyplom w mObywatelu
Pamiątkowy dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem oprawione w elegancką oprawę odejdzie do lamusa. Rząd planuje nowelizację ustawy i wprowadzenie formy elektronicznej tego dokumentu, jako formy podstawowej. Zmiana ma dotyczyć również doktoratów i habilitacji.
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów zasadą będzie wydawanie dokumentów elektronicznych, dodatkowo te dokumenty będą dostępne w aplikacji mobilnej mObywatel. Będziemy mogli więc wyświetlić je w razie potrzeby na naszym telefonie.
Możliwość wydawania elektronicznych dyplomów obowiązuje już od 2023 roku, przepisy są jednak niespójne i nieprecyzyjne. Nowelizacja ma na celu ich uporządkowanie. Od praktycznej strony wydawanie dokumentów będzie odbywać się w ciągu 30 dni od ukończenia studiów lub nadania stopnia naukowego. Jeżeli będzie nam zależało na otrzymaniu papierowej wersji dokumenty, będziemy musieli złożyć odpowiedni wniosek. Wersja papierowa będzie nieodpłatna, ale dostępna tylko po uprzednim wydaniu wersji elektronicznej. Nadal dostępna będzie możliwość otrzymania dokumentu w języku obcym. Ten dokument również będzie wydany w wersji elektronicznej.
Cyfrowa rewolucja na uczelniach
Wszystkie wydane dokumenty będą przechowywane w specjalnym repozytorium. Pojawią się również ograniczenia czasowe w zakresie ubiegania się o wydanie dodatkowego odpisu. O taki dokument będzie można ubiegać się jedynie przez 10 lat od ukończenia studiów. Wszystko przez trudności, jakie zgłaszają administracje uczelni. Dotyczy to przede wszystkim braku odpowiednich oryginalnych dokumentów, zmian w nazwie uczelni czy ich likwidacji. Wszystko to prowadzi do powstawania wątpliwości co do autentyczności takich odpisów w przyszłości.
Zmiany w przepisach jak na razie są na etapie projektu, rząd jednak chce jak najszybciej dostosować przestarzałe przepisy do możliwości cyfrowych, a przy okazji wprowadzić jasne i czytelne przepisy określające sposób postępowania w powyższych przypadkach. Ich wejście w życie zostało zaplanowane na 1 stycznia 2027 roku.