Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że środki zgromadzone na subkoncie ZUS podlegają dziedziczeniu. Wielu Polaków nie wie jednak, że możliwe jest też dziedziczenie środków z PPK – a o tym, kto je dostanie, decyduje sam uczestnik PPK.
Dziedziczenie środków z PPK jest jak najbardziej możliwe
Pod koniec kwietnia 2023 r. partycypacja w PPK sięgnęła poziomu 43,7 proc. uprawnionych – w dużej mierze zapewne ze względu na autozapis, jaki miał miejsce w pierwszym kwartale roku. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal większość Polaków nie jest przekonana do uczestnictwa w programie, mimo że partycypują w nim również pracodawcy i państwo, dokładający do oszczędności zgromadzonych przez obywateli.
Wiele osób nie wie również, jakie są ich uprawnienia związane ze środkami gromadzonymi w PPK; większość zdaje sobie jedynie sprawę z tego, że zgromadzone pieniądze co do zasady powinny być wypłacone wraz z przejściem pracownika na emeryturę. Co jednak dzieje się ze środkami w PPK, gdy uczestnik programu umiera? Ze względu na to, że są to środki prywatne, podlegają one dziedziczeniu – podobnie jak na przykład pieniądze zgromadzone na subkoncie ZUS.
Do kogo trafią środki z PPK? Jeśli uczestnik programu był w chwili śmierci w związku małżeńskim, a środki zgromadzone na rachunku były przedmiotem małżeńskiej wspólności majątkowej, to instytucja prowadząca rachunek przekazuje połowę środków zgromadzonych na koncie małżonkowi zmarłego. Jeśli jednak uczestnik programu w chwili śmierci nie był w związku małżeńskim (lub był, ale nie występowała wspólność majątkowa), to środki trafiają w całości do osób uprawnionych. Mogą nimi być zarówno spadkobiercy jak i osoby wskazane wcześniej przez zmarłego uczestnika PPK.
Wystarczy wcześniej wskazać osoby uprawnione
Dobra wiadomość jest nie tylko taka, że dziedziczenie środków z PPK jest jak najbardziej możliwe, ale też – że wcześniejsze wskazanie osoby uprawnionej do otrzymania środków znacznie przyspiesza cały proces. Dzięki takiej dyspozycji wskazana przez zmarłego osoba nie musi czekać, aż zakończy się postępowanie spadkowe; wystarczy, że zgłosi się do instytucji finansowej prowadzącej rachunek z dokumentem potwierdzającym jej tożsamość oraz z aktem zgonu byłego uczestnika PPK.
Warto jednocześnie podkreślić, że jako osobę uprawnioną można wskazać jedynie osobę fizyczną. Dodatkowo możliwe jest wskazanie kilku osób i określenie ich udziałów (jeśli uczestnik PPK nie określi udziałów, uznaje się, że udziały uprawnionych są równe).