Jastrzębska Spółka Węglowa, największy w UE producent węgla (ale koksowego) uruchomiła produkcję węgla energetycznego. Można go już kupować, ale tylko w jednej kopalni. Jest węgiel do pieca z JSW. Cena podobna, jak w PGG.
Węgiel do pieca z JSW
Łatwiej dziś dostać dodatek węglowy, niż kupić sam węgiel. W dodatku PGG podniosła kilka dni temu ceny na swoje produkty. Dzięki decyzji JSW polujący na węgiel zyskali nowe miejsce, gdzie mogą go kupić. To kopalnia Budryk w Ornontowicach. Spółka informuje, że sprzedaje węgiel tylko odbiorcom indywidualnym.
„Należy przyjechać własnym transportem i ustawić się w kolejce przed bramą wjazdową. Następnie kupujący składa stosowny dokument potwierdzający, że pod wskazanym adresem znajduje się odpowiednie źródło spalania na węgiel. Następuje załadunek. Samochód wjeżdża na wagę, gdzie wydawane są dokumenty i przechodzi się do płatności. Należy zaznaczyć, że w kasie przyjmowana jest wyłącznie gotówka” instruuje klientów JSW.
Ceny i limity
Czyli trzeba się pofatygować do Ornontowic. Nie ma i nie będzie możliwości zamówienia online. Nie ma też po co do kopalni dzwonić. Jest za to możliwość kupienia węgla dla kilku osób. Kto robi takie „zbiorcze” zakupy musi mieć przy sobie pełnomocnictwa. Udzielający go upoważnia osobę, do podpisania faktury. Na fakturze umieszczono oświadczenie potwierdzające zakup i przeznaczenie węgla. Druki pełnomocnictw są na stronie internetowej JSW.
Spółka informuje, że dzienna sprzedaż wyniesie maksymalnie 180 ton. Zakup jest limitowany do 3 ton, na każdego kupującego. W kopalni Budryk można kupić tylko jeden typ węgla „Orzech”. Tona kosztuje 1 208,91 zł za tonę (cena brutto z 23 proc. VAT i akcyzą). Bez akcyzy – 1168,50 zł.
Orzech ma dobre opinie. Występuje w dużych bryłach, przez co jest praktyczniejszy w użytkowaniu, ale przede wszystkim, jest bardzo wydajny. Do tego ma mniej siarki, a więc mniej zanieczyszcza. Wreszcie na koniec, po spalaniu nie zostaje zbyt wiele popiołu. Co też ma znaczenie przy codziennym paleniu.
W tym roku JSW wyprodukuje ponad 2,7 mln ton węgla do celów energetycznych. Dodatkowo spółka uruchomiła produkcję granulatu energetycznego o wydajności 400 ton na dobę. Używa się go, jako domieszki do węgla energetycznego. Wszystko to po to, by pomóc w zasypaniu luki na rynku, powstałej po wprowadzeniu embarga na rosyjski węgiel.