Kierowcy muszą szykować się na zmiany. Od 1 grudnia e-Toll stanie się obowiązkowcy dla kierujących osobówkami

Moto Dołącz do dyskusji (76)
Kierowcy muszą szykować się na zmiany. Od 1 grudnia e-Toll stanie się obowiązkowcy dla kierujących osobówkami

Już od grudnia kierowcy samochodów osobowych będą mieć nowy obowiązek – o ile będą chcieli poruszać się autostradą na wyznaczonych odcinkach. e-Toll – nowy system poboru opłaty elektronicznej za przejazd – staje się obowiązkowy od 1 grudnia. Kierowcy muszą uważać – za niezapłacenie za przejazd autostradą będzie im grozić 500 zł mandatu. I to mimo tego, że bramki na poszczególnych odcinkach A2 i A4 znikną. 

e-Toll obowiązkowy od 1 grudnia. Znikną bramki, ale nie mandaty

Już wkrótce na odcinku autostrady A2 (między Koninem i Strykowem) oraz odcinku autostrady A4 (między Wrocławiem i Sośnicą) znikną bramki. Nie oznacza to jednak, że na tych odcinkach kierowcy są zwolnieni z opłat za przejazd. e-Toll – obecnie dobrowolny – zacznie na tych odcinkach obowiązywać obligatoryjnie od 1 grudnia. To głównie za pośrednictwem tego systemu kierowcy będą płacić za przejazd autostradą. Co istotne, manualny system poboru opłat nie zostanie jednak całkowicie zlikwidowany – będzie można kupić bilet autostradowy na stacji benzynowej.

Warto również pamiętać, że kierowcy, którzy nie dokonają płatności ani przez e-Toll, ani nie kupią biletu na stacji, muszą liczyć się z otrzymaniem mandatu. Będzie on wynosić 500 zł dla kierowców samochodów osobowych i 1500 zł dla kierowców pojazdów ciężarowych. Brak wniesienia opłaty będzie wbrew pozorom łatwy do zweryfikowania, mimo braku bramek. Na wjeździe i wyjeździe z płatnych odcinków będą kamery, identyfikujące płatności po numerze rejestracyjnym. Dodatkowo na samych autostradach będą poruszać się również radiowozy – także wyposażone w kamery.

e-Toll: co jest potrzebne i jak zapłacić?

System e-Toll działa już od jakiegoś czasu – i zarejestrowano w nim już 557 tys. pojazdów. e-Toll będzie jednak praktycznie obowiązkowy od 1 grudnia, dlatego też wielu kierowców poszukuje informacji, jak zarejestrować się w systemie. Rejestracja jest możliwa albo online (na etoll.gov.pl) albo – w stacjonarnej sieci Miejsc Obsługi Klienta. Rejestracji można dokonać także za pośrednictwem wybranego dostawcy kart flotowych.

Aby korzystać z systemu, konieczne jest również posiadanie urządzenia do przekazywania danych geolokalizacyjnych. Może być to zarówno urządzenie pokładowe OBU (On-Board Unit) lub ZSL (czyli Zewnętrzny System Lokalizacyjny, jakim jest wbudowany w pojeździe moduł GPS) albo – aplikacja mobilna e-Toll. Urządzenia można nabyć u dostawców dopuszczonych do systemu e-Toll, natomiast aplikację mobilną – wystarczy pobrać bezpłatnie w sklepie Google Play lub AppStore. Można przypuszczać, że to właśnie pobranie aplikacji będzie znacznie popularniejszą opcją. Z drugiej jednak strony – można przypuszczać, że to właśnie ona będzie najbardziej problematyczna. Wystarczy bowiem awaria samej aplikacji lub sieci komórkowej, by płatność nie została zrealizowana. W takiej sytuacji KAS umożliwia zadeklarowanie (i opłacenie przejazdu) w ciągu trzech dni od pokonania odcinka płatnego.