Nie zapomnij o niej, gdy jedziesz na wakacje

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji
Nie zapomnij o niej, gdy jedziesz na wakacje

Każdy z nas chce podróżować bez stresu, korzystać w pełni z długo wyczekiwanego urlopu, cieszyć się nowymi miejscami i wracać do domu cały i zdrowy. Planując wyjazd, myślimy przede wszystkim o pozytywach. Nieszczęścia jednak chodzą po ludziach. Co zrobić w sytuacji, gdy stanie nam się coś złego?

Nawet najlepiej zaplanowana podróż może zostać zakłócona przez niespodziewane problemy zdrowotne. Na szczęście nie musi to oznaczać z automatu wysokich kosztów leczenia. Możemy uzyskać opiekę medyczną w takich samych warunkach jak obywatele kraju, w którym się znajdujemy. Jak zapewnić sobie jeszcze większy komfort podróżowania? Z pomocą przychodzi Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Czym jest EKUZ?

Jest to dokument, który uprawnia podróżującego do korzystania z opieki zdrowotnej na wspomnianych warunkach w krajach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii. Urlopowicz może z niej skorzystać jeśli jest płatnikiem ubezpieczenia zdrowotnego w swoim kraju lub ma prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Dzięki niej możesz otrzymać pomoc w razie nagłej potrzeby, pogorszenia się stanu zdrowia czy także w przypadku chorób przewlekłych, na które chorujesz. EKUZ jest akceptowana w publicznych placówkach opieki zdrowotnej oraz tych prywatnych, które mają zawarte odpowiednie umowy.

Kiedy nie skorzystamy z EKUZ?

Z EKUZ nie skorzystamy w przypadku transportu medycznego między krajami. W sezonie zimowym, w niektórych krajach mogą pojawić dodatkowe koszty leczenia związane z wypadkami narciarskimi. W Austrii górska akcja ratownicza i specjalny transport uznaje się za świadczenie prywatne. Nasz dokument nie pokryje również kosztów planowanego leczenia za granicą. Prawo do korzystania z EKUZ możemy również utracić po jej wyrobieniu, gdy utracimy prawo do świadczeń finansowanych przez NFZ.

Celem EKUZ jest zagwarantowanie osobie przyjezdnej opieki zdrowotnej na takich samych warunkach, co obywatelowi danego kraju. EKUZ może, ale nie musi pokryć koszty leczenia – np. w Austrii zapłacimy za wezwanie karetki tyle samo co obywatel Austrii. Z kolei w Niemczech zapłacimy 10 euro za dzień pobytu w szpitalu, czyli tyle samo co obywatel Niemiec.

Co ciekawe, z EKUZ możemy skorzystać także poza Europą – na położonej na Oceanie Indyjskim wyspie Reunion, czy też w południowoamerykańskiej Gujanie Francuskiej.

Jak ją zdobyć?

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Zdrowia, EKUZ otrzymamy od ręki w przypadku osobistego składania wniosku w wybranej delegaturze NFZ. W innym przypadku, czas oczekiwania wynosi do 5 dni, jednak w okresie wakacyjnym okres ten może się wydłużyć. Kartę możemy odebrać w odpowiednim urzędzie lub otrzymać ją do domu pocztą.

Pamiętajmy o EKUZ planując swój urlop – wyrobienie jej nic nie kosztuje, a zdecydowanie poprawi komfort podróżowania po wymienionych wcześniej państwach.