W przypadku osób prowadzących własną firmę właściwie nie powinniśmy mówić o „przechodzeniu”. Emerytura przedsiębiorcy nie wiąże się w końcu z obowiązkiem zawieszenia działalności gospodarczej choćby na jeden dzień, nie mówiąc o jej całkowitym zamknięciu. Można śmiało postawić tezę, że to same korzyści.
Przedsiębiorcy mają kilka przywilejów, gdy chodzi o przechodzenie na emeryturę
Wiele złego w ciągu ostatnich kilku lat napisałem o naszym polskim systemie emerytalnym. Trzeba jednak przyznać, że potrafi on być całkiem korzystny, jeśli ustawodawcy się chce. Najlepszym przykładem może być emerytura przedsiębiorcy. Jeśli prowadzisz firmę i osiągnąłeś wiek emerytalny, to nawet nie masz się co zastanawiać nad tym, czy skorzystać z możliwości uzyskania świadczenia. Nie chodzi nawet o to, że zerowy PIT dla emerytów kompletnie się nie opłaca. Po prostu przedsiębiorcy mają możliwości, o których zatrudnieni na etacie mogą tylko pomarzyć.
Zacznijmy od samego procesu przechodzenia na emeryturę. Pracownik musi koniecznie zrezygnować z dotychczasowego zatrudniania. W przeciwnym wypadku ZUS wstrzyma mu wypłatę świadczenia. Nie ma przy tym znaczenia, jeśli dzień po jego uzyskaniu zatrudni się z powrotem u tego samego pracodawcy. Ot, durne prawo, ale wciąż prawo. Tymczasem przedsiębiorców tego typu wymagania nie obejmują. Nie muszą zawieszać prowadzonej przez siebie działalności, ani tym bardziej jej likwidować.
Przejście na emeryturę w ich przypadku sprowadza się do złożenia wniosku w ZUS. Tradycyjnie wiąże się to z koniecznością wypełnienia formularzy ZUS ZWUA oraz ZUS ZZA. Pierwszy z nich służy do wyrejestrowania się z niepotrzebnych już ubezpieczeń społecznych. W drugim z kolei zgłaszamy się do ubezpieczenia zdrowotnego.
Przedsiębiorca-emeryt co do zasady musi odprowadzać za siebie składkę zdrowotną w dokładnie taki sam sposób, w jaki robił to do tej pory. Jest on uzależniony rzecz jasna od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania. Wyjątek od obowiązku płacenia składki zdrowotnej stanowią osoby, które pobierają świadczenie emerytalne w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie społeczne w sensie ścisłym, to emerytura przedsiębiorcy oznacza, że składka emerytalno-rentowa staje się dla niego fakultatywna. Jeśli zdecyduje się ją opłacać, to musi dodatkowo przystąpić do ubezpieczenia wypadkowego. Przedsiębiorca na emeryturze nie może z kolei przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.
Wcześniejsza emerytura przedsiębiorcy może zostać zmniejszona, jeśli ten osiąga zbyt duże przychody z działalności
Warto przy tym pamiętać, że w niektórych bardzo szczególnych przypadkach emerytura przedsiębiorcy może zostać pomniejszona. Nie ma się co jednak tym przejmować, jeśli osiągnęliśmy powszechny wiek emerytalny. Ten wynosi w Polsce 60 lat dla kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na wcześniejsze przejście na emeryturę, to musimy pamiętać o limitach dorabiania sobie do świadczenia. ZUS ostrzega, że zarobki z tytułu pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu również stanowią powód do zastosowania tego mechanizmu.
Jak dużo można stracić? Jeśli nasze dochody z działalności gospodarczej nie przekraczają 70 proc. aktualnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to nie mamy się czym martwić. Niestety zarobki w zakresie od 70 do 130 proc. oznaczają, że nasze świadczenie emerytalne zostanie zmniejszone. Najpierw od naszego dochodu ZUS odejmie 70 proc. średniej krajowej, a później odejmie wynik tego działania od naszej emerytury.
Jeśli nasz przychód z działalności przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, to nasze świadczenie zostanie całkowicie zamrożone. Przedsiębiorcy nie są tutaj w żaden sposób pokrzywdzeni. Dokładnie ten sam mechanizm dotyczy dorabiających sobie pracowników zatrudnionych na przykład na podstawie umowy o pracę.
Może się też zdarzyć, że osoba pobierająca już emeryturę postanowi założyć firmę. Zostanie przedsiębiorcą w żaden sposób nie wpłynie na wysokość jego świadczenia, o ile oczywiście osiągnął powszechny wiek emerytalny.