O ile emeryci w innych krajach Europy mają lepiej od tych z Polski?

Gorące tematy Praca Zagranica Dołącz do dyskusji (3)
O ile emeryci w innych krajach Europy mają lepiej od tych z Polski?

W Polsce otrzymuje się emerytury średnio przez 8 lat, w Anglii przez 14, a we Francji przez 19 lat.

Od czasu podwyższenia wieku emerytalnego świadczenia po uzyskaniu uprawnień do emerytury wywołują sporo kontrowersji. Rządzący w swoich wyborczych obiecankach deklarowali obniżenie wieku emerytalnego, waloryzacje świadczeń, etc. Ciekawe co na to nasi emeryci, którzy mogą liczyć średnio na emerytury w wysokości 1700 zł przez 8 lat, gdy anglik przez 14 lat otrzyma równowartość 6200 zł co miesiąc.

Emerytura za granicą

Wspomniane wyżej dysproporcje w czasie przyjmowania świadczeń emerytalnych, a dodatkowo znacznej różnicy w ich wysokości pomiędzy Polską i Anglią, a także innymi krajami nie daje naszym emerytom pola do zadowolenia. Czy tylko Anglicy mają lepiej od Polaków?

Okazuje się, że prócz Polski, 67 rok życia pozwala przejść na emeryturę także w Niemczech i Danii, a w wielu innych krajach wiek ten jest o kilka lat niższy. Jak donosi serwis zus.pox.pl, sama ilość lat pracy w danym kraju to jedno, a drugie to porównanie wieku, w którym przysługują świadczenia emerytalne ze średnią długością życia mieszkańców danego państwa.

Różnica ta w Polsce wynosi 8 lat, czyli przez tyle czasu polski emeryt może liczyć na emeryturę. Dania i Chorwacja to już różnica 11 lat, Wielka Brytania to 14 lat, a Francuzi od momentu przejścia na emeryturę do śmierci mogą liczyć na wypłatę emerytur przez średnio 19 lat! Nasz krajan nie pożyje sobie za pieniądze od Państwa zbyt długo, ale taki Francuz ma już całkiem sporo czasu na cieszenie się pieniędzmi zarobionymi podczas swego życia.

Jeśli chodzi o średnią wysokość świadczeń, to emeryt w Polsce może liczyć na 1700 zł, Chorwat 1500 zł, Niemiec 8200 zł, Szwed na 8200 zł, Anglik na 6200 zł, a francuz na 5000 zł. Nawet przy wyższych kosztach życia, różnice między naszymi emerytami a tymi z krajów Europy zachodniej jest dość znaczna.

Portal podał jeszcze jako ciekawostkę dotyczącą przedsiębiorców. Wyliczono, że w Polsce płaci się 1100 zł składek na ZUS, a po latach można liczyć na 880 zł emerytury. W Anglii przedsiębiorcy płacę 50 zł składek, a dostaną w zamian 2500 zł emerytury. Przelicznik procentowy jest gigantycznie wyższy dla przedsiębiorców z Wysp.

Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z uzyskaniem, przeliczeniem i wypłatą należnych świadczeń i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com