Estonia naprawia sądownictwo lepiej od Polski. Sędziami zostały algorytmy i komputery

Gorące tematy Państwo Technologie Zagranica Dołącz do dyskusji (336)
Estonia naprawia sądownictwo lepiej od Polski. Sędziami zostały algorytmy i komputery

Od jakiegoś czasu próbuje się spekulować, które zawody zostaną wyparte przez sztuczną inteligencję. Serwowanie posiłków, rolnictwo, szeroko pojęta produkcja, czy praca biurowa, mogą wkrótce zostać wyparte przez roboty. Niektórzy do tej grupy nieśmiało dodają prawników. Sztuczna inteligencja jako sędzia powoli staje się faktem.

Sztuczna inteligencja jako sędzia

Serwis The Technolawgist przeprowadził bardzo ciekawą rozmowę z Ottem Velsbergiem, członkiem rządu Estonii, odpowiedzialnym za szeroko pojęty obrót danymi. Opisuje on pewien pilotażowy projekt, mający na celu wykorzystanie sztucznej inteligencji do orzekania w prostych sprawach sądowych. System w obecnej fazie jest już funkcjonalny.

Automatyzacja nie ominęła estońskiego sądownictwa. Nie będzie to jednak w pełni świadomy i myślący wirtualny byt, a oprogramowanie, jedynie ułatwiające pewne zadania, które wymagają bardziej powtarzalności i skrupulatności, niż wiedzy i abstrakcyjnego myślenia.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w sądownictwie

Pierwszą płaszczyzną, która zostanie zautomatyzowana, jest proces wystawiania sądowych nakazów zapłaty. Jako że spraw, opiewających na niedużą kwotę, jest mnóstwo, to stwierdzono, że AI doskonale sprawdzi się w tym zakresie.

Nakazy zapłaty nie są orzeczeniami prawomocnymi, toteż w wypadku, gdy AI oczywiście zawiedzie, to każdy będzie miał możliwość zakwestionowania roszczenia. W dalszej perspektywie planuje się rozbudowę systemu tak, aby mógł on samodzielnie zweryfikować niektóre dowody, na przykład w oparciu o dane o obywatelach, którymi dysponuje rząd.

Ostatecznie planowane jest rozszerzenie systemu również o sprawy, których wartość roszczenia opiewa na dużo wyższe sumy.

Inne zastosowania sztucznej inteligencji

Estonia od jakiegoś czasu stawia na automatyzację szeroko pojętego sektora publicznego. Jest to kraj w zasadzie wiodący w tym zakresie, bo obecnie istnieje tam aż 16 przypadków użycia AI (artificial inteligence) w sektorze publicznym. Do 2020 roku planuje się wykorzystanie AI aż w 50 różnych przypadkach.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji może mieć najróżniejsze zastosowania. Jako przykład podano, że w momencie urodzenia dziecka, zostanie ono automatycznie zapisane do przedszkola. Co więcej, bez składania wniosków, otrzymać będzie można dotacje i świadczenia. Ograniczony zostałby aspekt ludzki w zakresie przetwarzania informacji.

Sztuczną inteligencję wykorzystuje się dodatkowo do kontrolowania prac rolników — w tym zakresie oprogramowanie samodzielnie skanuje dane w oparciu o zdjęcia satelitarne pól.