Po Brexicie Polacy ciągle marzą o pracy w UK. My natomiast całkiem nieźle przyciągamy Czechów

Praca Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (232)
Po Brexicie Polacy ciągle marzą o pracy w UK. My natomiast całkiem nieźle przyciągamy Czechów

Gdzie chcą pracować Polacy? O to zapytała znana firma doradcza Randstad. Pierwsze miejsce nie zaskakuje, ale drugie już tak. Bo choć Wielka Brytania jest już oficjalnie poza Unią, to wciąż jest to dla nas bardzo pożądany kierunek emigracji. A czy Polska jest atrakcyjna dla mieszkańców innych krajów? Cóż, niezbyt. Może poza Czechami.

Gdzie za granicą chcieliby pracować Polacy? W Niemczech – na ten kraj wskazuje 16 proc. przebadanych przez Randstad. To niezbyt zaskakujące – to nasz bogaty sąsiad z gigantyczną gospodarką, która mimo ostatnich trudności, wciąż potrzebuje ludzi.

Na drugim miejscu jest Wielka Brytania, wskazana przez 11 proc. pracowników z Polski. I to już jest ciekawe. Bo Wielka Brytania jest już poza Unią, a niebawem uzyskanie pozwolenia na pracę ma być tam bardzo trudne. Trzecią lokatę zajęła Holandia. Niderlandy wskazało 6 proc. polskich pracowników.

Wiemy, gdzie chcą pracować Polacy. A gdyby to odwrócić?

No właśnie – czy Polska jest już atrakcyjnym krajem dla obcokrajowców? To też przeanalizował Randstad, bo badanie miało międzynarodowy zasięg.

Jednak okazało się, że zagraniczni pracownicy nie marzą o przeprowadzce nad Wisłę.

– Spośród 34 krajów, w których przeprowadzono badanie, jedynie Czesi wymienili Polskę w pierwszej 10 państw, gdzie mogliby podjąć zatrudnienie – czytamy w opracowaniu. Na nasz kraj wskazało 4 proc. mieszkańców tego kraju.

Na kolejnych miejscach znaleźli się Chińczycy (Polskę wskazało 0,7 proc.), Szwedzi (0,7 proc.) i Niemcy (0,6 proc.). Nie są to więc wyniki specjalnie optymistyczne. Najwyraźniej nasza dynamicznie rozwijająca się gospodarka rozpędziła się ciągle niewystarczająco, by przyciągać mieszkańców najbogatszych państw.

Co kusi Polaka, by wyjechać?

W badaniu są jeszcze inne, zaskakujące wątki. Otóż okazuje się, że to nie pieniądze najbardziej skłoniłyby nas do wyjazdu. Aż 69 proc. Polaków rozważyłoby wyjazd do pracy za granicę, jeśli miałby on pozytywny wpływ na karierę i równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, wynika z badań. Na ten czynnik motywacyjny najczęściej wskazują ludzie młodzi, od 25 do 34 lat. Znacznie mniejsze znaczenie przywiązują to tego natomiast Polacy po 55. roku życia.

60 proc. Polaków deklaruje natomiast, że mogłoby wyjechać dla „znacząco” wyższego wynagrodzenia. To wcale nie tak dużo. Więcej, bo 66 proc., wskazuje, że mogłoby wyjechać dla „interesującej pracy”.