Gdzie można dojść z małej kuchni w Nowym Jorku? Xerox doszedł na szczyt innowacji

Firma Lokowanie produktu Technologie Dołącz do dyskusji
Gdzie można dojść z małej kuchni w Nowym Jorku? Xerox doszedł na szczyt innowacji

Nie wiem, jak wam dziś minął dzień w pracy. Ja zgłębiałam wynalazki Xeroxa. A ich naukowcy opatentowali w tym czasie dwa kolejne. Tak mają. Dzień bez patentu w tej firmie nie istnieje.

Wynalazki Xeroxa

Zaczęłam od kuchni, bo przypomnę, że w takim miejscu w latach 30. ubiegłego wieku pracę nad kserokopiarką rozpoczął Chester Carlson, bez którego wytrwałości i pomysłowości nie byłoby Xerox Corporation. Gdy w końcu mu się udało, kserokopiarka zrewolucjonizowała pracę biur. Carlson powtarzał do końca swojego życia, jak ważne są badania. Był pewien, że naukowcom trzeba dać swobodę, czas i nie szczędzić pieniędzy. A oni odwdzięczą się swoimi wynalazkami, które zmieniają życie i przynoszą miliony. Żeby jednak ich poszukiwania szły w dobrym kierunku, trzeba wiedzieć czego ludziom potrzeba.

Xerox do dziś trzyma się wytycznych swego ojca założyciela. Inżynierowie z różnych dziedzin pracują w trzech wielkich firmowych laboratoriach. Kultowym laboratorium jest PARC. Swoją siedzibę ma w Palo Alto w Kalifornii czyli w dzisiejszej Dolinie Krzemowej. PARC powstał w latach 70. XX wieku i od początku stara się, by pracowali dla niego najzdolniejsi ludzie. Ledwie zaczęli, a już po 2 latach stworzyli pierwszy na świecie komputer osobisty Xerox Alto. Z graficznym interfejsem użytkownika, z myszką i Ethernetem. To jego twórcy zbudowali podstawy Internetu. Na początku lat 90. Ethernet był pierwszą lokalną siecią komunikacyjną. Działał wtedy tylko na użytek firmy Xerox, łącząc ich komputery. Wynalazki ludzi z PARC wykorzystał do budowy swoich komputerów Apple Lisa i Macintosh, Steve Jobs.

„Jeśli spojrzeć na to, co naukowcy z PARC zrobili przez ostatnie 50 lat, możemy przewidzieć, że kolejnym półwieczu opracowane zostaną przełomowe technologie” mówił John Visentin, CEO i wiceprezes Xerox (zm. w 2021).

Tak powstają innowacje

A co dziś robi Xerox? Poza laboratorium PARC, innowacje, które wprowadza Xerox powstają jeszcze w dwóch laboratoriach. W Kanadyjskim Centrum Badawczym Xerox założonym w 1974 roku na przedmieściach Toronto, pomagają przesuwać granice zaawansowanej nauki o materiałach. Ich hitem są proszki kompozytowe z nanocząsteczkami srebra. Ta technologia, dzięki działaniu antybakteryjnym, jest stosowana w urządzeniach medycznych. A także w przemyśle tekstylnym i do produkcji narzędzi kuchennych, zabawek oraz sprzętu AGD. Oprócz pracy nad rozwijaniem własnych technologii XRCC pomaga kanadyjskim startupom w komercjalizacji ich pomysłów. 

Wreszcie trzecie z laboratoriów Xerox, North Carolina Center of Excellence, zajmuje się obszarem działań, które najbardziej kojarzymy z firmą Xerox.  Skupia się na rozwiązaniach, które unowocześnią środowisko pracy. W laboratorium znajduje się drukarka do płynnego metalu ElemX. A od momentu otwarcia, na początku 2021 r., stale odwiedzają go klienci, partnerzy i analitycy branżowi. Mogą tam zobaczyć i doświadczyć nowych technologii, które Xerox wprowadza na rynek.

Wynalazcy Xerox pracują nad sztuczną inteligencją (AI) i Internetem rzeczy (IoT). Po to, by usprawniać procesy, zwiększać produktywność i pomagać swoimi wynalazkami w maksymalnym wykorzystaniu sprzętu i oprogramowania.  Docenili to twórcy listy Derwent Top 100 Global Innovators. Sporządzają ją na podstawie analizy danych patentowych. Ale miernikiem innowacyjności jest nie tylko liczba wynalazków. Ważna jest zmiana, jaką wnoszą wynalazki. Jej jakość, wartość i konsekwencje. Czyli co dobrego z nich wynika.

Wszystko jest dla ludzi

Choć, odkrycia laboratoriów firmy Xerox mają zastosowanie w różnych branżach, nie tylko w poligraficznej, to w tej dziedzinie pozostaje ona światowym liderem. Nadal skupia się na tym, by jej urządzenia były szybkie i dobrej jakości. Dostarcza rozwiązania do przechowywania dokumentów w chmurze oraz gwarantujące ich bezpieczeństwo. Jej inżynierowie niezmiennie tworzą narzędzia usprawniające funkcjonowanie biur. Z Xerox Workflow Central szybciej skończysz pracę. PARC z Palo Alto wysyła w świat komunikat: „nie bójcie się sztucznej inteligencji, niech pracuje dla ludzi”.

Przykładem na to są inteligentne algorytmy w oprogramowaniu Xerox FreeFlow, które decydują o różnych układach dokumentów, minimalizując odpady drukowane. Podczas przesyłania poleceń inteligentne oprogramowanie Xerox FreeFlow kieruje nowe zadania do dostępnych maszyn, ponieważ może monitorować, które z nich są zajęte. A które nie.

Sztuczną inteligencję wykorzystali też inżynierowie Xeroxa, tworząc system drukujący iGen 5. Maszyna jest wyposażona w liczne czujniki, które kontrolują jej pracę. Gromadzone przez nie dane umożliwiają algorytmom dokonywanie w czasie rzeczywistym korekt, takich jak wyrównanie papieru i jakość obrazu. Rezultatem jest możliwie najlepsza jakość druku, bez interwencji człowieka. Mało tego, dane o pracy drukarki można przesłać z powrotem do firmy Xerox. Tam są analizowane i porównane z oczekiwaną wydajnością. Technik może zlecić poprawki oprogramowania. A już wkrótce dostawcy usług poligraficznych otrzymają analizy predykcyjne, które określą potrzebę serwisu zanim dojdzie do awarii maszyny. Taką rolę pełni Internet Rzeczy.

Xerox uruchomił Platformę Internetu Rzeczy. To narzędzie ma dokładne przewidzieć, kiedy potrzebna jest konserwacja urządzenia. Pozwala to ograniczyć przestoje, a jednocześnie zwiększyć wydajność i zyski zakładów. Firma Deloitte oszacowała,  że nieplanowane przestoje kosztują przemysł około 50 miliardów dolarów rocznie. O ile Internet Rzeczy ma zapobiegać przestojom, to CareAR je ogranicza. Zamiast tracić czas, czekając na przyjazd serwisanta, który nie zawsze jest w stanie usunąć problem, Xerox oferuje naprawę urządzeń dzięki rozszerzonej rzeczywistości. CareAR to platforma, która dostarcza na żywo obrazy i wytwarzane przez sztuczną inteligencję instrukcje. To one, krok po kroku, prowadzą pracownika podpowiadając, co ma zrobić, by usunąć awarię.

Biuro w sieci

Wykorzystując sztuczną inteligencję Xerox nie zapomina o swoim podstawowym obszarze działań, jakim jest usprawnianie prac biurowych. Chce połączyć biuro w realu z biurem wirtualnym. Jego inżynierowie uważają, że czas, gdy ludzie byli przywiązani do biurek minął. Tworzą oni cyfrowe miejsca pracy z wirtualnymi asystentami. A kluczowym elementem tej zmiany jest właśnie sztuczna inteligencja i Internet Rzeczy. Zbliżamy się do momentu, w którym urządzenia biurowe będą reagować na komendy głosowe. Xerox wprowadził już takie udogodnienia z myślą o osobach niepełnosprawnych, ale laboratoria stale pracują nad zwiększeniem możliwości wirtualnych asystentów urządzeń biurowych.

Naturalnie wciąż w tym świecie będzie miejsce dla drukarek. Bo, jak dowodzą badania, ludzie ponownie odkrywają zalety druku. Pracujący w domach (3 na 4 osoby), skarżą się na przeciążenie cyfrowe. Połowa z nich, by dać odpocząć oczom i złagodzić stres sięga po papierowy druk. Okazuje się, że drukowane książki pomagają lepiej przetworzyć treści. Zastosowanie w druku pełnego koloru zwiększa koncentrację i zapamiętywanie o 82 proc.! Dlatego przed wynalazcami wciąż w poligrafii, jak i w powiązanych z nią dziedzinach jest wiele do zrobienia.

„W ciągu następnych 50 lat skupimy się na poszukiwaniu i urynkowieniu przełomowych rozwiązań o znaczącym wpływie zarówno na naszą planetę, jak i społeczeństwo” podsumowuje Naresh Shanker, dyrektor techniczny Xerox.

Po partnersku

Xerox chce się dzielić na bieżąco swoją wiedzą i odkryciami. Służy temu Business Innovation Partner Program. To wsparcie w sprzedaży, szkolenia, środki na marketing. Pomoc techniczna czy rozwiązania do łączności z chmurą. Wszystko to ma pomóc partnerowi w zdobyciu przewagi nad konkurencją. Partnerem może być szpital, szkoła czy kancelaria prawa. Wielka, międzynarodowa korporacja i mała rodzinna firma. Stałą komunikację między ekspertami, a partnerami oraz wsparcie online zapewnia witryna Xerox Business Partner Relationship Management. Zakres tego wsparcia jest uzależniony od kategorii członkostwa w programie (srebrna, złota, platynowa). Na dobry początek tej biznesowej przygody z Xerox zachęcamy do darmowego wypróbowania jego możliwości.