Obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym może napawać nadzieją osoby, które planują zakup nieruchomości; ostatni kwartał roku przyniósł kosmetyczne obniżki cen w niektórych miastach. Nie da się jednak ukryć, że w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku, ceny nieruchomości w Polsce wzrosły – i pod tym względem wyprzedzają nas tylko Czechy. Gdzie natomiast wzrost cen był najniższy i ile kosztuje średnio metr kwadratowy nieruchomości w różnych miastach Europy Środkowo-Wschodniej?
Wzrost cen nieruchomości nie tylko w Polsce. Liderem w regionie są Czechy
To, że na przestrzeni roku ceny mieszkań w Polsce ponownie wzrosły, raczej nikogo nie zaskakuje. Okazuje się zresztą, że z podwyżkami cen zmagali się również obywatele innych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jak jednak informuje Polski Instytut Ekonomiczny, sęk w tym, że w Polsce – i w Czechach, które nawet prześcignęły pod tym względem nasz kraj – ceny w największych miastach w IV kwartale 2024 r. wzrosły najmocniej w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Z danych zebranych przez PIE wynika, że najmocniej podrożały mieszkania w Gdańsku (14 proc.) oraz Brnie i Pilznie (13 proc.). Spore, dwucyfrowe wzrosty odnotowano też w Pradze (10 proc.), Libercu (10 proc.), Warszawie (10 proc.) oraz Bratysławie (również 10 proc.).
Gdzie natomiast wzrosty nieruchomości były najniższe? Okazuje się, że najmniejszy wzrost odnotowano w Estonii; w Tallinie wzrost wyniósł średnio zaledwie 1 proc., natomiast w Tartu nie zanotowano zmiany cen. Kosmetyczny wzrost odnotowano również w Gdyni (2 proc.).
Interesujące może być jednak również to, ile przeciętnie kosztuje metr kwadratowy nieruchomości w poszczególnych miastach; czasem okazuje się, że niewielki wzrost cen może iść w parze ze stosunkowo wysoką stawką bazową, co łatwo zaobserwować chociażby w przypadku Gdyni. Biorąc pod uwagę stawki za m2, najłatwiej byłoby kupić obecnie mieszkanie w Łodzi lub… litewskim Kownie.
Gdzie najtańsze mieszkania w regionie?
Z danych PIE wynika, ze jeśli komuś zależy na zakupie stosunkowo taniej nieruchomości w dużym mieście regionu, to obecnie najtaniej można kupić mieszkanie w… Łodzi – średnia stawka za metr kwadratowy wyniosła w IV kwartale 2024 r. 2250 euro. Drugim najtańszym miastem było litewskie Kowno, ze średnią stawką wynoszącą 2463 euro za metr kwadratowy. Podium najtańszych miast w regionie zamyka Tartu (2623 euro za m2). Z kolei najwyższa średnia stawka za m2, co może zaskakiwać, została odnotowana nie w Warszawie, a w Pradze – cena za m2 sięgnęła tam 5558 euro. Drożej niż w Warszawie jest również w czeskim Brnie (4613 euro). Nasza stolica dopiero zamyka podium – ze średnią stawką rzędu 4286 euro.