7 lat wystarczyło, by ceny mieszkań w Warszawie wzrosły ponad dwukrotnie. Ceny ofertowe sięgnęły absurdalnego poziomu

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
7 lat wystarczyło, by ceny mieszkań w Warszawie wzrosły ponad dwukrotnie. Ceny ofertowe sięgnęły absurdalnego poziomu

Polacy zdążyli przyzwyczaić się do wzrostu cen nieruchomości – który zresztą w ostatnich latach był wyjątkowo spektakularny. Czasem jednak dopiero zestawienie cen mieszkań obecnie z tymi sprzed kilku lat uzmysławia, jak mocno w ciągu zaledwie kilku lat wzrosły stawki ofertowe za metr kwadratowy. W Warszawie wystarczyło zaledwie 7 lat, by ceny mieszkań wzrosły ponad dwukrotnie.

Ceny mieszkań w Warszawie wzrosły ponad dwukrotnie w zaledwie 7 lat

Bezpieczny Kredyt bez wątpienia napędził wzrost cen nieruchomości; warto jednak zaznaczyć, że podwyżki zaczęły się już wcześniej. Do wzrostu cen mieszkań przyczyniła się również wojna w Ukrainie (i napływ Ukraińców uciekających przed wojną) czy inflacja.

Na jakim poziomie były zatem ceny nieruchomości jeszcze kilka lat temu? Analityk Andrzej Prajsnar zestawił obecne dane Rynku Pierwotnego o średnich cenach ofertowych nowych mieszkań w Warszawie z maja 2024 r. ze średnimi cenami ofertowymi z II kw. 2017 r. Okazuje się, że w tym czasie ceny mieszkań w Warszawie wzrosły ponad dwukrotnie.

Jak zatem przedstawiały się ceny w poszczególnych dzielnicach stolicy w II kw. 2017 r.? Najniższe średnie ceny ofertowe nowych mieszkań były na Rembertowie – niecałe 6000 (!) zł za metr kwadratowy (a dokładniej, 5949 zł). Niewiele więcej, bo 6086 zł trzeba było średnio zapłacić za mkw. nowego mieszkania w Wesołej czy na Białołęce (6087 zł). Stosunkowo tanio było również na Ursusie (6581 zł), Wawrze (6613 zł) czy Targówku (7004 zł). W innych dzielnicach ceny zazwyczaj oscylowały na poziomie 7-9 tys. zł za mkw. Co ciekawe, najdroższe były wtedy mieszkania na… Pradze-Południe – cena ofertowa za metr kwadratowy wynosiła średnio 10 018 zł. To więcej niż w Śródmieściu (9671 zł).

Nawet ponad 37 tys. zł za metr kwadratowy mieszkania w Śródmieściu

A jak przedstawiają się obecne średnie ceny ofertowe nowych mieszkań w Warszawie? W maju najniższe średnie ceny ofertowe odnotowano dla Wawra – na poziomie 12 919 zł (czyli ponad dwukrotnie więcej, niż 7 lat temu). Na dole zestawienia znalazły się też Białołęka (13 039 zł) oraz Rembertów (13 516 zł). Jeśli chodzi o pozostałe dzielnice, rozbieżność między cenami ofertowymi jest całkiem spora; np. na Ursusie była to w maju kwota 14 151 zł, na Bemowie – 17 321 zł, a na Wilanowie – 19 200 zł. Interesująca jest średnia cena ofertowa na Pradze-Południe, zwłaszcza jeśli zestawimy ją z tą sprzed 7 lat; obecnie wynosi ona 18 151 zł.

Gdzie jest natomiast najdrożej? Króluje Wola (26 013 zł), Żoliborz (26 160 zł) oraz Śródmieście (37 505 zł!). Trudno na ten moment ocenić, czy ceny nieruchomości nadal będą rosły w takim tempie; jeśli program Kredyt na start nie zostanie wprowadzony, można spodziewać się dalszej stabilizacji na rynku mieszkań. Na znaczące spadki – wyższe niż kilka procent – nie ma jednak raczej co liczyć.