Luka w prawie może pozbawić wiele tysięcy osób możliwości głosowania w drugiej turze wyborów

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (214)
Luka w prawie może pozbawić wiele tysięcy osób możliwości głosowania w drugiej turze wyborów

389 616 osób dopisało się do spisu wyborców w innej miejscowości, niż wskazuje na to ich miejsca zamieszkania — podało Ministerstwo Cyfryzacji. To oznacza, że będą oni przypisani do tego miejsca w II turze wyborów. A to z kolei oznacza, że jeżeli nie odbiorą zaświadczenia z miejscowego urzędu, nie będą mogli głosować. 

Głosowanie w II turze może napotkać problemy

Głosowanie w drugiej turze wyborów odbędzie się 12 lipca. Ponieważ jest to niejako kontynuacja wyborów z 28 czerwca, obowiązują te same zasady jak poprzednio. Wiąże się to również ze złożonymi oświadczaniami co do miejsca oddania głosów. Wiele osób nie ma świadomości, że w II turze będą dopisani do miejsca, w którym oddawali głos w I turze.

Ze względu na okres wakacyjny bardzo wiele osób przed pierwszą turą wyborów dopisało się do spisu wyborców w innej miejscowości. Po oddaniu głosu w dalszym ciągu znajdują się w spisie w tej miejscowości. Żeby móc zagłosować w II turze wyborów, musieliby wybrać zaświadczenie z urzędu miasta lub gminy właściwego miejscowo.

Z tego obowiązku niewiele osób zdaje sobie sprawę. To może powodować, że ci, którzy nie dopełnią tego obowiązku, nie będą mieli możliwości oddania głosu w drugiej turze. Kodeks wyborczy nie przewiduje możliwości dopisania się do spisu wyborców w innej miejscowości między jedną a drugą turą wyborów. Zgodnie z przepisami można to zrobić tylko raz, przed wyborami lub pomiędzy I i II turą, jeżeli dokonujemy tego po raz pierwszy. Jeżeli dana osoba dopisała się do spisu wyborców przed pierwszą turą, nie może zrobić tego po raz drugi. Oczywiście brak takiej możliwości można traktować jako lukę w prawie. W końcu spis wyborców jest aktualizowany, choćby ze względu na osoby, które uzyskały, pomiędzy turami prawo wyborcze lub je utraciły.

Głosowanie w II turze poza miejscem zamieszkania w wyborach 2020

Co zrobić w sytuacji dopisania się do spisu wyborców w innej miejscowości? Oczywiście najwygodniej byłoby zagłosować w tym samym miejscu. Jeżeli jest to jednak niemożliwe, jedynym rozwiązaniem jest wybranie zaświadczenia z urzędu, w którym widnieje się w spisie wyborców po pierwszej turze. Tylko takie zaświadczenie będzie uprawniało do oddania głosu w drugiej turze, obojętnie czy dana osoba będzie głosować w miejscu swojego zamieszkania, czy w innej miejscowości.

Zaświadczenie można odebrać osobiście, będąc w urzędzie gminy w miejscowości w której dopisaliśmy się do spisu wyborców lub poprosić o przesłanie go pocztą. Wniosek o wysyłkę możemy złożyć za pośrednictwem platformy ePUAP, musi być on podpisany profilem zaufanym. O takie zaświadczenie możemy wystąpić do 10 lipca 2020 roku. Wniosek i wydanie zaświadczenia jest bezpłatne.