Szał na hulajnogi trwa w najlepsze. Czy da się wrzucić jej zakup w koszty firmowe?

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (132)
Szał na hulajnogi trwa w najlepsze. Czy da się wrzucić jej zakup w koszty firmowe?

Liczba hulajnóg na ulicach wciąż rośnie. Moda na ten „środek transportu” trwa w najlepsze, a ustawodawcy mają zagwozdkę, jak dopasować przepisy do użytkowników hulajnogi. A czy taka hulajnoga mogłaby być wrzucona w koszty firmowe? Czy to w ogóle możliwe?

Na początku warto podkreślić, w obecnym stanie prawnym nie ma ustalonej definicji środka transportu, do którego zaliczyć można by było hulajnogę. Na ulicy tego typu „pojazdów” jest coraz więcej, mimo że hulajnogi elektryczne znikną z chodników. Ułatwiają życie w dużych miastach i sprawiają, że możemy poruszać się szybciej. Co ważne, w świetle przepisów drogowych, osoba jadąca na hulajnodze traktowana jest jak…pieszy. Dotyczy to także tych, którzy postawili na nowoczesną wersję, czyli hulajnogę elektryczną.

Hulajnoga elektryczna a koszty firmowe

Kwestia rozliczania wydatków na transport jako kosztów działalności jest dość „drażliwym” tematem, będącym przedmiotem dyskusji wielu przedsiębiorców. Samochód wciąż króluje, jeśli chodzi o firmowe środki transportu. Na dalszych pozycjach jest pociąg, autobus bądź taksówka. Jak się jednak okazuje, hulajnoga, choć nie jest zaliczana, zgodnie z przepisami, do środków transportu, może ku temu w danej firmie służyć. Hulajnoga a koszty firmowe – co warto wiedzieć?

Ważne, by udowodnić powiązanie wydatku z prowadzoną działalnością

Firmy wynajmujące hulajnogi nie mają problemu z zaliczeniem tego typu „środków transportu” w firmowe koszta. Wręcz przeciwnie, kręcą na hulajnogach, a raczej na modzie na jeżdżenie hulajnogami, niezły biznes, a wydatek w postaci zakupu hulajnogi ma oczywisty związek z prowadzoną działalnością.

Nieco inaczej jest jednak, jeśli zakupisz hulajnogę w firmie, aby pokonywać na niej codzienne kilometry. Kwestia udowodnienia powiązania zakupu z przedmiotem działalności ciąży na Tobie, jako właściciela danego przedsiębiorstwa. Zgodnie z przepisami, w koszty firmowe możesz bowiem zaliczyć wydatek, który poniesiony został w celu osiągnięcia przychodu, jego zabezpieczenia bądź zachowania.

W grę wchodzi tutaj zarówno kreatywność przedsiębiorcy, jak i faktyczny cel, w jakim dana hulajnoga została zakupiona. Przykładowo, może służyć jako „środek transportu” do kontrahentów. Poruszać nią możesz się także na trasie siedziba firmy-hurtownia. Rozwiązanie to ma sens zwłaszcza w dużych miastach, gdzie hulajnoga umożliwia ominięcie korków. Prowadząc własną firmę zakupu tego typu można dokonać gotówką bądź sfinansować go kredytem czy leasingiem. W razie wątpliwości co do wrzucenia w koszty zakupu hulajnogi, można zwrócić się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji.