Wiadomo już, że powrót do szkół we wrześniu nastąpi od razu na zajęcia stacjonarne. Rządzący twierdzą, że chcą, by lekcje odbywały się w taki sam sposób jak przed pandemią koronawirusa. Tyle, że wytyczne MEiN, MZ i GIS co do tego, jak będzie wyglądał rok szkolny 2021/2022 temu przeczą.
Jak będzie wyglądał rok szkolny 2021/2022? Wytyczne MEiN, MZ i GIS
Powrót do szkół we wrześniu nastąpi na zajęcia stacjonarne – to już pewne. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowuje się już do nowego roku szkolnego – chodzi m.in. o przekazanie tzw. „pakietów covidowych” do przedszkoli i szkół, czyli środków ochrony. Uczniów i ich rodziców interesuje jednak prawdopodobnie bardziej to, jak będzie wyglądał rok szkolny 2021/2022 – jeśli chodzi o reżim sanitarny. W tym celu MEiN, MZ i GIS opracowały specjalne wytyczne.
Pierwsza część wytycznych to zalecenia o charakterze ogólnym, czyli:
- rekomendacja szczepień dla pracowników szkół i uczniów w konkretnych grupach wiekowych (od 12. roku życia wzwyż),
- dezynfekcja (mycie powierzchni detergentem lub środkiem dezynfekującym przed i po zajęciach),
- dystans (1,5 m minimalnej odległości między osobami),
- higiena (częste mycie rąk/dezynfekcja rąk, ochrona podczas kaszlu i kichania itd.),
- wietrzenie (przed, w trakcie i po zajęciach, a także podczas przerw – nie rzadziej niż co godzinę).
Co ważne, konieczne będzie również noszenie maseczek w przestrzeniach wspólnych, gdzie nie będzie możliwe zachowanie dystansu.
Organizacja zajęć
Zgodnie z wytycznymi, w zajęciach powinni uczestniczyć wyłącznie uczniowie bez objawów infekcji/choroby zakaźnej. Jeśli pracownik zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję/chorobę zakaźną, uczeń powinien zostać odizolowany w odrębnym pomieszczeniu. Pracownik powinien następnie poinformować opiekuna, a ten – odebrać bezwłocznie ucznia ze szkoły.
Rekomendowane jest też, by uczniowie korzystali ze środków transportu prywatnego (rower, hulajnoga, podwiezienie samochodem przez rodziców). Uczniowie mają być też przyprowadzani do szkół przez opiekunów, którzy nie mają objawów infekcji/choroby zakaźnej. Co ważne, opiekunowie mogą wchodzić na teren szkoły, ale przy zachowaniu pewnych zasad:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m.
Oprócz tego opiekunowie powinni też przestrzegać zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (czyli m.in. by korzystali ze środków ochronnych w postaci maseczek, rękawiczek itd.).
Jeśli chodzi o same lekcje, w miarę możliwości każda klasa powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali. Dodatkowo powinni być przyporządkowani nauczyciele, którzy nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach. W samych klasach – oprócz zachowania dystansu i dezynfekcji – nauczyciel powinien ograniczać przemieszczanie się między ławkami uczniów. Z kolei sami uczniowie nie powinni wymieniać się między sobą przyborami szkolnymi i podręcznikami.
WF bez gier kontaktowych, wyjścia nie do przestrzeni zamkniętych
Tak jak zapowiadano też wcześniej, zaleca się, by podczas zajęć wychowania fizycznego – jeśli zachowanie dystansu nie jest możliwe – zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych. Nie zaleca się też organizowania wyjść do przestrzeni zamkniętych – czyli m.in. teatrów, kin, muzeów itd. Rekomendowane są natomiast wyjścia do parków i na inne przestrzenie otwarte.
Wytyczne obejmują też np. korzystanie z szatni szkolnych. Każda klasa powinna z nich – przynajmniej teoretycznie – korzystać w innych godzinach, tak by ograniczyć spotykanie się uczniów z innych klas. Z kolei zajęcia pozalekcyjne (kółka zainteresowań itd.) nie powinny odbywać się w godzinach zajęć szkolnych.
Bez poczęstunków i wspólnej degustacji potraw
Wytyczne obejmują również spożywanie posiłków w szkołach. Oprócz podstawowych (zachowanie dystansu itd.) zaleca się na przykład, by szkoły nie organizowały poczęstunków czy wspólnej degustacji potraw. Jeśli w szkole jest stołówka, uczniowie powinni spożywać posiłek właśnie tam, przy czym spożywanie posiłków powinno odbywać się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu. Z obszaru jadalni powinny być natomiast usunięte dodatki (cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki itd.).
W przypadku gdy takiego miejsca nie ma, dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych. Uczniowie mogą też spożywać napoje i posiłki przyniesione z domu.
Oprócz tego opracowane zostały też wytyczne dotyczące pracy nauczycieli i innych pracowników szkoły. Mowa m.in. o postępowaniu w przypadku podejrzenia zakażenia u osoby pracującej na terenie placówki.
Zajęcia w szkołach nie będą organizowane tak jak przed pandemią
Rządzący, gdy wypowiadali się na temat tego jak będzie wyglądał rok szkolny 2021/2022 twierdzili, że chcą, by nauka przebiegała jak w czasach sprzed pandemii. Z racji wytycznych i wielu ograniczeń (w większości zresztą potrzebnych) jest to jednak niemożliwe. Niektóre wytyczne (ze względu na ograniczone możliwości szkół) ciężko będzie wprowadzić w życie. Dodatkowo warto też pamiętać, że wytyczne mogą się jeszcze zmienić (i np. opiekunowie nie będą mogli wchodzić na teren placówki), gdy nastąpi ponowny wzrost liczby zakażeń. Albo – nastąpi powrót do nauki hybrydowej lub zdalnej.