Przedsiębiorcy, którzy chcą przejść na ryczałt, muszą pamiętać o ustaleniu właściwej stawki. Inaczej poniosą konsekwencje

Firma Dołącz do dyskusji (32)
Przedsiębiorcy, którzy chcą przejść na ryczałt, muszą pamiętać o ustaleniu właściwej stawki. Inaczej poniosą konsekwencje

Przedsiębiorcom, którzy zamierzają zmienić formę opodatkowania, pozostało już niewiele czasu na dopełnienie formalności. Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą chce przejść w tym roku na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Pojawia się jednak jedno, ważne pytanie – jak ustalić stawkę ryczałtu?

Jak ustalić stawkę ryczałtu?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jako forma opodatkowania, święci właśnie prawdziwe rekordy popularności – wszystko przez zmiany dotyczące składki zdrowotnej. Dla wielu osób prowadzących JDG przejście na ryczałt jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Przedsiębiorcy mają czas na zmianę formy opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym po raz pierwszy osiągnęli przychód w danym roku podatkowym. Większość przedsiębiorców może zatem zmienić formę opodatkowania do 20 lutego. Aby to zrobić, wystarczy wejść na Konto Przedsiębiorcy na stronie biznes.gov.pl i wybrać opcję zmiany danych we wpisie.

O ile jednak sama zmiana formy opodatkowania jest stosunkowo łatwa, o tyle czasami przedsiębiorcy mają zupełnie inny problem. Mowa o osobach, które przechodzą na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Muszą ustalić, według jakiej stawki ryczałtu będą się rozliczać. Źle określona stawka ryczałtu naraża przedsiębiorcę na konsekwencje finansowe; w niektórych przypadkach możliwe jest nawet nałożenie sankcji karnoskarbowych.

Teoretycznie przedsiębiorca może próbować ustalić stawkę ryczałtu samodzielnie – poprzez określenie właściwego symbolu PKWiU i sprawdzenie, jaka stawka ryczałtu jest mu przypisana. To jednak ryzykowny sposób; lepszym pomysłem będzie złożenie wniosku o indywidualną interpretację podatkową do KIS. Należy przy tym pamiętać, by nie sugerować się zbyt mocno innymi interpretacjami, wydawanymi dla przedsiębiorców prowadzących podobny rodzaj działalności. Po pierwsze – interpretacja może być ostatecznie inna. Po drugie – interpretacja jest wiążąca jedynie dla przedsiębiorcy, dla którego została wydana – nie można się więc na nią powoływać, jeśli stawka ryczałtu została błędnie ustalona.

Różne stawki ryczałtu w ramach jednej działalności

W stosunkowo najprostszej sytuacji znajdą się osoby, które w ramach swojej działalności świadczą np. wyłącznie jeden rodzaj usług – wtedy ustalenie stawki ryczałtu nie powinno sprawiać aż takich problemów. Gorzej jednak, jeśli przedsiębiorca (o ile jest uprawniony do przejścia na ryczałt) oferuje różne usługi, określone zupełnie odmiennymi kodami PKWiU. W takiej sytuacji jest więcej niż prawdopodobne, że konieczne będzie zastosowanie różnych stawek ryczałtu w ramach jednej działalności gospodarczej. To z kolei komplikuje później ewidencję przychodów i wyliczanie zaliczki na podatek dochodowy.