ecommerce Zakupy

Przy zakupie prezentów liczy się nie tylko cena, ale też rozsądek. UOKiK radzi na co zwrócić uwagę w świątecznym szaleństwie

Mariusz Nyka
17.12.2022
Mariusz Nyka
Mariusz Nyka
17.12.2022
Przy zakupie prezentów liczy się nie tylko cena, ale też rozsądek. UOKiK radzi na co zwrócić uwagę w świątecznym szaleństwie

Szał zakupów przed Bożym Narodzeniem trwa. Presja uciekającego czasu nie sprzyja podejmowaniu rozważnych decyzji związanych z podarunkami dla bliskich. Tradycyjnie już z kilkoma poradami dotyczącymi tego jak wybierać prezenty świąteczne przychodzi UOKiK. W tym roku w ramach akcji #IdąŚwięta na tapet wzięte zostały zabawki, karty podarunkowe i personalizowane podarunki.

Jak wybierać prezenty świąteczne?

Od kilku lat Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przed świętami alarmuje, by w czasie gorączkowych przygotowań mimo wszystko dokonywać rozsądnych zakupów. Największy nacisk w tym czasie UOKiK kładzie na problem bezpieczeństwa najmłodszych. Jak się bowiem okazuje nawet połowa sprzedawanych zabawek nie spełnia norm zezwalających na ich dopuszczenie do sprzedaży.

Kupując wymarzony prezent dla dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na to czy zabawka posiada symbol CE. Oznacza to, że towar spełnia unijne wymogi w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Ponadto warto zawczasu sprawdzić przedmiot pod kątem natężenia dźwięku oraz ilości i wielkości użytych elementów.

Coraz częstszym prezentem świątecznym są też karty podarunkowe. W ich przypadku na konsumentów również czeka kilka pułapek, które mogą zepsuć radość obdarowanego. Decydując się na zakup warto przeczytać regulamin i sprawdzić jej termin ważności, a także w jaki sposób można wykorzystać zgromadzone na niej środki – stacjonarnie czy online. Ta ostatnia cecha może być niezwykle istotna jeśli karta podarunkowa przeznaczona jest dla osób starszych.

Wreszcie kwestia zwrotów. Co do zasady konsumentom przysługuje 14-dniowe prawo zwrotu produktu zakupionego w sieci. Niektóre sklepy oferują taką opcję także przy transakcjach stacjonarnych, ale w tym przypadku zasady ustala sprzedawca. Może się okazać, że zwrot zostanie przyjęty, lecz pieniądze nie trafią do naszego portfela, a na kartę podarunkową. Poza tym nie wszystko można oddać. Takie prawo nie przysługuje przy zakupie na przykład spersonalizowanego t-shirtu, czy biżuterii z grawerem.

UOKiK zwraca uwagę na środowisko

Godną pochwały jest tegoroczna postawa UOKiK-u, który kładzie mocny nacisk na ochronę środowiska. Z porad zaprezentowanych przez urząd wyczytamy, że nietrafione prezenty to nie tylko zbędny wydatek, ale także obciążenie dla przyrody. Konsumenci są też zachęcani by przygotowując świąteczne przysmaki wykorzystali domowe zapasy, a przy zakupach zwracali uwagę na tylko pozornie rewelacyjne promocje. W kwestii prezentów Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że najlepszym co możemy podarować bliskim jest nasz czas.

W czasie kiedy kryzys gospodarczy dotyka wszystkich porady jak mądrze planować budżet na Boże Narodzenie wydają się być fajnym pomysłem. Zwłaszcza, że chcąc lub nie wielu z nas i tak wyda na święta więcej niż przed rokiem. Tym samym warto pamiętać, że często szał zakupów i presję związaną z przygotowaniami narzucamy sobie sami. Może w tym roku warto nieco spuścić z tonu, co pozwoli odetchnąć naszym organizmom, portfelom, a przy okazji środowisku.