W wyborze lekarza rodzinnego nie obowiązuje tzw. „rejonizacja”. Oznacza to, że nikt nie może nam odmówić zapisu ze względu na to, że posiadamy adres zameldowania w innym mieście. Podpowiemy jak zmienić lekarza rodzinnego, ile razy można to zrobić i kiedy jest to bezpłatne.
Kiedyś, żeby dokonać wyboru nowego lekarza rodzinnego trzeba było osobiście udać się do wybranej przychodni i złożyć odpowiednią deklarację, a także okazać dowód osobowy. Oczywiście nadal można skorzystać z tej drogi, jednak obecnie sporym ułatwieniem jest możliwość wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.
Jak zmienić lekarza rodzinnego przez IKP?
Żeby dokonać wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ, należy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, a następnie:
- kliknąć w zakładkę „Moje konto”,
- na dole strony, pod śródtytułem „Twoja Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ)”, znaleźć właściwą pozycję i kliknąć „Wypełnij deklarację”,
- wybrać lekarza, pielęgniarkę lub położną i zatwierdzić.
Zmiana powinna zostać zaakceptowana przez przychodnię w ciągu 7 dni. Jak jednak czytamy na stronie „pacjent.gov.pl” – zdarza się, że przychodnia akceptuje zmiany i wprowadza nowy wybór do systemu do 3 tygodni.
Często zdarza się, że zmiany lekarza chcemy dokonać dopiero, gdy pilnie potrzebujemy pomocy medycznej. Wówczas najlepiej będzie udać się bezpośrednio do przychodzi i na miejscu wypełnić papierową deklarację. W takim przypadku na konsultację z „nowym lekarzem” można liczyć jeszcze tego samego dnia. Zmiana za pośrednictwem IKP jest naprawdę fajną opcją, kiedy chcemy dokonać tej formalności zawczasu, bez potrzeby udawania się do przychodni.
Czy zmiana lekarza rodzinnego coś kosztuje?
Dwa razy w roku kalendarzowym lekarza, pielęgniarkę i położną POZ możemy wybrać bezpłatnie. Za trzecią zmianę będzie trzeba już zapłacić. Opłata wynosi 80 zł.
W pewnych przypadkach również za trzecią i kolejną w roku zmianę lekarza nie trzeba płacić. Jest tak, gdy konieczność zmiany lekarza związana jest z:
- zmianą miejsca zamieszkania,
- zamknięciem bądź likwidacją przychodni,
- przejściem na emeryturę dotychczasowego lekarza POZ,
- ukończeniem przez pacjenta 18 roku życia.
Istotne jest także to, jak zmienić lekarza rodzinnego w przypadku, kiedy robimy to po raz trzeci lub kolejny w roku. W takiej sytuacji najlepiej będzie osobiście udać się do przychodni. Deklaracja złożona za pośrednictwem IKP zostanie bowiem automatycznie odrzucona z powodu „przekroczonego limitu e-deklaracji”.
Jak widać, internetowy system wyboru lekarza rodzinnego działa, choć sporo można by w nim jeszcze poprawić. Warto jednak wiedzieć, że taka opcja istnieje, a jeśli skorzystamy z niej zawczasu, na przykład zaraz po przeprowadzeniu się do nowego miasta, może sporo ułatwić.