Kamil Fejfer, „Zawód” – rzeczowe i dosadne podsumowanie sytuacji młodych ludzi na polskim rynku pracy. „Praca w Polsce”, „jak znaleźć pracę bez doświadczenia” – nie bez powodu to najczęściej wyszukiwane hasła w przeglądarce Google. No więc… jak znaleźć dobrą pracę w Polsce?
Praca w Polsce bez doświadczenia – to realne?
Jak znaleźć dobrą pracę w Polsce, gdy młodzi ludzie, bardzo często, nie posiadają jeszcze żadnego doświadczenia? Młodzi ludzi na rynku pracy w Polsce, coraz częściej zderzają się ze ścianą zwaną „brakiem doświadczenia”. Dlaczego?
Pracodawcy, 2017 rok jest tego najlepszym przykładem, uznają za najważniejsze sprawdzone już kompetencje. Kamil Fejfer jednoznacznie podkreśla: dobra praca bez doświadczenia nie istnieje.
Nie wszystko jednak układa się w momencie, gdy doświadczenie już zdobędziemy. Jeśli nie jesteśmy kuzynką lub siostrzeńcem kierownika, możemy jedynie pomarzyć o dobrze płatnym stanowisku. Dobrze płatna praca w Polsce wciąż jawi się jako niedościgniony cel dla przeciętnego Kowalskiego.
Jaka praca w Polsce jest dobrze płatna?
Lista dobrze płatnych zawodów w Polsce co roku uzupełniana jest o nowe pozycje. W pierwszej 10. najlepiej płatnych zawodów w Polsce znajdują się m.in.:
- architekt IT
- radca prawny
- doświadczony pracownik agencji reklamowych;
Dobrze płatne stanowiska pracy zdominowane są – w większości – przez pracowników starszych stażem. Co zatem z młodymi na rynku pracy? Szukają pracy poza miejscem zamieszkania, niewiele myśląc o mitycznej pracy w zawodzie. Podczas studiów mieli określone wyobrażenia na temat swojej przyszłości. Rzeczywistość wylewa im kubeł zimnej wody na głowę.
Brak pracy po studiach – depresja puka do drzwi
Coraz częstszy brak pracy w Polsce, brak pracy w zawodzenia bezpośrednio wiąże się z depresją. Bez pracy, wg danych GUS-u, pozostaje mniej niż 7% Polaków. Na stopień bezrobocia w Polsce, w dużej mierze wpływ mają prace sezonowe.
Warto jednak pamiętać, że choćby w 2015 roku nastąpiła masowa migracja zarobkowa Polaków. Coraz częściej wyjeżdżają dobrze wykwalifikowani pracownicy. Nie pomaga to polskiemu rynkowi pracy, który i tak cierpi na braki kadrowe i ograniczoną liczbę pracowników.
Jak znaleźć dobrą pracę w Polsce – poradnik praktyczny
Z doświadczenia wiem, że istnieje kilka naprawdę dobrych i sprawdzonych porad dotyczących tego, jak znaleźć pracę po studiach. Coraz częściej można znaleźć także ogłoszenia dotyczące pracy dla studentów.
Na studiach dziennych zdarzają się takie dni, w których nie ma zajęć, lub jest ich stosunkowo niewiele. Można więc dobrze spożytkować ten czas i przystąpić do szukania pracy dorywczej. Praca dodatkowa w domu może przynieść także dużo przyjemności, a jednocześnie podreperuje studencki budżet.
Młodych ludzi najbardziej stresują same rozmowy rekrutacyjne. Jak się przygotować do spotkania, które może zaważyć o karierze? Na pewno warto być sobą i nie za bardzo wierzyć radom coachów – wyprasowana koszula i wizualizacja swoich marzeń nie zawsze muszą przynieść pełny sukces.
Pokażą jednak, że kandydatowi zależy nie tylko na własnej przyszłości, ale może on również wnieść wiele dobrego do firmy. Pierwsze niepowodzenia, bo niestety i takie mogą się zdarzyć, niech będą nauczką, a nie demotywatorem. Warto czasem zapomnieć o marzeniach sennych tworzonych na wykładach o brzęczących monetach w portfelu, i zaufać własnej intuicji.
Kamil Fejfer również nie rzuca słów na wiatr, a na potwierdzenie tego, oddaje głos swoim rozmówcom i bez skrupułów opisuje polską rzeczywistość – gorzką, zakłamaną i często bez jakichkolwiek widoków na przyszłość. Czy rozmowa o niej cokolwiek zmieni? Warto próbować.