Jaki telefon ochroni prawnika przed naruszeniem tajemnicy zawodowej?

Lokowanie produktu Prywatność i bezpieczeństwo Technologie Dołącz do dyskusji (41)
Jaki telefon ochroni prawnika przed naruszeniem tajemnicy zawodowej?

Jak postrzegasz swoich znajomych, kiedy widzisz, że padli ofiarą viralowego ataku na Facebooku, który rozprzestrzenia się po kliknięciu w dziwny link zatytułowany „odbierz 120% zniżki na buty”? Nieroztropni? Nierozsądni? Z pewnością. A co, jeżeli jednym z nich jest Twój prawnik, któremu kilka dni temu powierzyłeś największe sekrety swojego przedsiębiorstwa?

Żyjemy w niezwykle wygodnych czasach, w których przedsiębiorstwo nawet dużych rozmiarach można prowadzić wyłącznie zza klawiatury komputera i swojego telefonu komórkowego. Branża prawnicza jest tego bardzo dobrym przykładem. Nie każdy adwokat czy radca prawny, a zwłaszcza początkujący prawnik potrzebuje wydawać duże kwoty na wynajem i urządzenie biura i wszystkiego tego, co kojarzy się z poważną kancelarią. Pracę biurową można wykonywać w domowym zaciszu, a spotkania z klientami można przeprowadzać w wielu różnych miejscach. Niemniej jednak zdecydowana większość pracy prawnika, niezależnie od tego, czy w wielkiej, międzynarodowej korporacji, czy też dzielone z kilkoma kolegami biuro co-workingowe, odbywa się z wykorzystaniem komputera i telefonu. Spotkania twarzą w twarz, zazwyczaj są zarezerwowane dla najważniejszych spraw, odbywają się coraz rzadziej. Gros spraw załatwia się, wisząc na telefonie lub odpisując na maile.

Tym samym zmienia się podejście do zachowania tajemnicy adwokackiej. To prawda, że podstawą do zachowania tajemnicy jest po prostu trzymanie buzi na kłódkę, jednak to tylko jeden z aspektów tej sprawy. Równie ważne jest umiejętne korzystanie z technologii, żeby żadne dane nie trafiły w niepowołane ręce. Tajemnica adwokacka to absolutna podstawa do tego, żeby udzielanie porad prawnych miało jakikolwiek sens. Tajemnica adwokacka obejmuje wszystkie informacje, jakie adwokat (a także radca prawny) powziął w związku z udzielaniem pomocy prawnej. Obowiązek jej zachowania wynika z art. 6 prawa o adwokaturze:

Art. 6. 1. Adwokat obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej.
2. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie może być ograniczony w czasie.
3. Adwokata nie można zwolnić od obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedział się udzielając pomocy prawnej lub prowadząc sprawę.
4. 1 Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie dotyczy informacji udostępnianych na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – w zakresie określonym tymi przepisami.

Jaki telefon dla prawnika ochroni przed naruszeniem tajemnicy adwokackiej?

Oczywiście nie tylko adwokaci są zobowiązani do zachowania tajemnicy. Analogiczne przepisy znajdziemy w ustawach regulujących funkcjonowanie innych zawodów prawniczych. Ustawa o radcach prawnych identyczne przepisy zawiera w artykule trzecim.

3. Radca prawny jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzieleniem pomocy prawnej.
4. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie może być ograniczony w czasie.
5. Radca prawny nie może być zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedział się udzielając pomocy prawnej lub prowadząc sprawę.
6. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie dotyczy informacji udostępnianych na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – w zakresie określonym tymi przepisami.

Podobne przepisy obowiązują inne zawody prawnicze, a więc notariusze, prokuratorzy, komornicy czy sędziowie. To samo dotyczy również doradców podatkowych i innych zawodów zaufania publicznego. Oczywiście obowiązek zachowania tajemnicy jest dodatkowo obwarowany przepisami kodeksów etyki tych poszczególnych zawodów. Każda osoba wykonująca taki zawód śmiertelnie poważnie podchodzi do tych obowiązków. Każda informacja uzyskana od klienta jest poufna, niezależnie od tego, czy chodzi o kwestie rozwodu, czy wielomilionowe umowy zawierane z międzynarodowymi koncernami.

Szczególnego znaczenia nabiera to w czasach tak szerokiego wykorzystania technologii do komunikacji. Oczywiście idealnie byłoby spotykać się z klientami w cztery oczy, korespondencję odbierać i doręczać klientom osobiście, a szczegóły każdej sprawy znać na pamięć, a notatki po spotkaniach palić. To wszystko jest niemożliwe do wykonania, ponieważ komunikacja elektroniczna jest najzwyczajniej w świecie wygodna. Dlatego prawnik, poza oczywistym trzymaniem buzi na kłódkę powinien nie tylko sprawnie korzystać z dobrodziejstw technologii, ale także być świadomym zagrożeń z niej płynących.

Niezwykła wygoda takiej komunikacji niesie ze sobą również ryzyko, że informacje trafią w niepowołane ręce. Być może znudzony hacker wykradnie dane, którymi będzie mógł szantażować klientów takiego nieroztropnego prawnika. Tajemnicami na temat szczegółów funkcjonowania przedsiębiorców mogą żywo interesować się służby specjalne albo konkurencja na rynku. To stwarza duże ryzyko dla wysoce spersonalizowanych ataków. Nie warto ułatwiać tego zadania hackerom.

Samsung Knox to dedykowana aplikacja zamieniająca każdego Samsunga w telefon z pracowni Q

Skoro 99% pracy prawnika to praca z wykorzystaniem telefonu, warto odpowiednio zadbać o ochronę informacji zawartych na tym urządzeniu. Owszem, można zaopatrzyć się w telefon rodem z pracowni tajemniczego Q z serii filmów o agencje Jej Królewskiej Mości, ale koszt takiego rozwiązania byłby w wielu przypadkach nie do zaakceptowania. Takie telefony wyglądają niezwykle efekciarsko w filmach, ale wygoda w ich użytkowaniu byłaby zapewne wątpliwa. Jednak dobrze by było, gdyby urządzenia dostępne na rynku były w stanie zapewnić ochronę i bezpieczeństwo korzystania z nich już na poziomie fabrycznym. W końcu konieczność instalowania zewnętrznego oprogramowania może być kolejną luką w bezpieczeństwie.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=Fy5k21_GtB4

Swoją uwagę warto zwrócić w kierunku urządzeń, które już na etapie produkcji są wyposażone w odpowiednie mechanizmy, które użytkownik może dodatkowo wykorzystywać. Takie rozwiązanie do swoich telefonów wprowadził Samsung, który dla ich użytkowników udostępnia aplikację Knox. Oczywiste skojarzenie z fortem Knox, gdzie rząd Stanów Zjednoczonych przechowuje swoje rezerwy złota, nie jest dziełem przypadku. Zainstalowana aplikacja niejako tworzy drugi wirtualny smartfon w telefonie Samsung. Pozwala to na przechowywanie wrażliwych informacji w wydzielonej części telefonu, która korzysta z dodatkowych zabezpieczeń. Dzięki temu przestępcy czy służby mają utrudniony dostęp do plików chronionych aplikacją Knox. Nawet nieroztropne korzystanie z telefonu i instalowanie złośliwych aplikacji nie grozi upublicznieniem informacji klientów.

Korzystanie z aplikacji Knox nie tylko utrudnia działania przestępcom, ale także ratuje skórę w przypadku takich zdarzeń jak zgubienie czy kradzież telefonu. W takich sytuacjach prawnik nie będzie płakał za telefonem, a za danymi, które na nim są zapisane. Lista kontaktów, poczta e-mail czy wiadomości są zdecydowanie cenniejsze niż samo urządzenie. Aplikacja Knox pozwala na zdalne zablokowanie telefonu, wyczyszczenie jego pamięci, a także jego zlokalizowanie. Co więcej, bez znajomości klucza do aplikacji skopiowanie danych z telefonu jest fizycznie niemożliwe.

To rozwiązanie powinno w szczególności zainteresować prawników i osoby, które w swojej codziennej pracy mają szczególny obowiązek zadbać o bezpieczeństwo informacji, z których korzystają. Jak się okazuje, wcale nie trzeba korzystać z urządzeń tworzonych przez służby specjalne czy wynalazców, żeby w bardzo prosty sposób podnieść poziom bezpieczeństwa nie tylko swojego, ale i swoich klientów.

Artykuł powstał we współpracy z marką Samsung