Jednoosobowa działalność w IT staje się coraz popularniejsza. To szansa na wyższe zarobki niż na etacie

Praca Dołącz do dyskusji (1)
Jednoosobowa działalność w IT staje się coraz popularniejsza. To szansa na wyższe zarobki niż na etacie

Szwedzki producent oprogramowania i gier online Evolution po przeanalizowaniu danych pochodzących z KRS doszedł do interesującego wniosku. Jednoosobowa działalność w IT w Polsce robi się coraz popularniejsza. Na koniec roku 2021 aktywnych było ponad 131 tys. firm z tej branży.

Co w jednej branży jest „wypychaniem na samozatrudnienie”, w innej stanowi szansę na wyższe zarobki

Jednoosobowa działalność gospodarcza budzi różne skojarzenia. Można by wręcz powiedzieć, że taka możliwość jest idealnym potwierdzeniem tezy, w myśl której byt określa świadomość. W przypadku gorzej płatnych zawodów – najczęściej z wypychaniem na samozatrudnienie dotychczasowych pracowników przez pracodawcę. Bycie „przedsiębiorcą” nie zawsze będzie w takim wypadku opłacalne dla niegdysiejszego pracownika. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku branż takich, jak chociażby IT. Dla informatyków umowy B2B stanowią jeden ze sposobów na uzyskanie większych przychodów. Nic więc dziwnego, że zyskują popularność.

Potwierdzają to dane zaprezentowane przez Evolution, szwedzkiego twórcę gier online i oprogramowania do nich. Wynika z nich wręcz, że liczba przedsiębiorców-informatyków rośnie w tempie lawinowym. Na koniec roku 2021 w Polsce aktywnych było ponad 131 tys. firm z branży IT. W porównaniu do analogicznego okresu w roku 2020, stanowi to wzrost o niemal 18 proc. Jakby tego było mało, w pierwszym kwartale tego roku liczba takich przedsiębiorstw wzrosła do 138,5 tys. To wzrost o kolejne 5 proc.

Jednoosobowa działalność w IT to przede wszystkim przedsiębiorstwa zajmujące się oprogramowaniem. Stanowią ok. 69 proc. spośród wszystkich takich firm działających w branży. Następne 18 proc. to działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki. 8 proc. to świadczenie usług w zakresie technologii informatycznych i komputerowych. Wreszcie 5 proc. jednoosobowych przedsiębiorstw zajmuje się zarządzaniem usługami informatycznymi.

Nikogo chyba nie zdziwi, że najwięcej jednoosobowych firm działających w branży IT działa w największych polskich aglomeracjach. Z danych przedstawionych przez Evolution wynika, że 27,1 proc. z nich działa w województwie mazowieckim, 11,9 proc. w małopolskim, 10,2 proc. w dolnośląskim i 10 proc. w śląskim. Wielkopolskie to 7,9 proc. jednoosobowych firm, pomorskie 7 proc. a łódzkie 5,4 proc. Na pozostałe województwa przypada raptem od 1,4 do 3 proc. takich przedsiębiorstw. Bardzo łatwo poszczególnym wiodącym województwom przypisać konkretne miasta będące polskimi zagłębiami branży.

Jednoosobowa działalność w IT jest po prostu jednym z bardziej opłacalnych rozwiązań dla samych informatyków

Warto się także zastanowić, dlaczego właściwie jednoosobowa działalność w IT jest taka popularna względem innych form współpracy. Evolution ma swoją hipotezę.

W Polsce w roku 2021 działało ponad 91 tys. firm IT związanych z oprogramowaniem. Co ciekawe, ich odsetek, w porównaniu do roku 2020, zwiększył się aż o 20 proc. A tylko wpierwszym kwartale tego roku przybyło ich już ponad 5 proc. Liczby te mogą wynikać nie tylko z rosnącego zapotrzebowania na inżynierów oprogramowania, ale także świadczyć o tym, że polscy programiści często świadczą usługi również dla zagranicznych podmiotów. Nie ma się czemu dziwić – są dobrze wykształceni i zaangażowani w projekty, więc chętnie ich one zatrudniają.

Nie sposób jednak nie zauważyć tego, jakie jednoosobowa działalność w IT ma zalety. Przede wszystkim, to branża, w której to wysoce wykwalifikowany pracownik jest w stanie narzucić firmie warunki współpracy. Własna działalność gospodarcza, jak już wyżej wspomniano, najczęściej oznacza więcej pieniędzy. Zwłaszcza, że mówimy o branży, w której zarobki przekraczające 5-6 tysięcy złotych nie są niczym niezwykłym. Dodatkowo praktycznie wszystkie narzędzia pracy informatyka bez większego trudu można uznać za koszty uzyskania przychodu.

Operowanie na umowach B2B pozwala także na większą elastyczność. Zarówno w kwestii poszukiwania bardziej korzystnych warunków u innych partnerów biznesowych, jak i jednoczesnej współpracy z kilkoma firmami. Są oczywiście pewne wady. Przykładem może być chociażby brak ochrony wynikającej z przepisów kodeksu pracy oraz konieczność wzięcia na siebie wszystkich formalności związanych z kwestiami podatkowymi. Biorąc jednak pod uwagę specyfikę tej konkretnej branży, jednoosobowa działalność w IT wydaje się całkiem racjonalnym wyborem.