Kara za niewłaściwe poruszanie się po jezdni jest możliwa. Jazda „na pamięć” może skończyć się mandatem. I nie chodzi tutaj tylko o niezachowanie wymaganej prawem odległości. Za co jeszcze można zostać ukaranym jako kierowca?
Kara za niewłaściwe poruszanie się po jezdni
Jazda na pamięć może stanowić duży problem. Pewne zachowania, które czynimy instynktownie, mogą skutkować mandatem. Mimo że podstawy poruszania się po drogach publicznych są dla kierowców – w teorii – znane, to jednak pojawiają się zachowania, których prawo wprost zakazuje.
Obowiązki kierującego pojazdem określa art. 16 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Tak też, zgodnie z przepisami (a naruszenie każdego z poniższych reguł jest wykroczeniem karanym mandatem), kierujący musi:
- stosować się do ruchu prawostronnego
- mając dwa lub trzy pasy ruchu w jedną stronę, jechać prawym pasem
- mając cztery pasy ruchu, jechać po prawej połowie jezdni
- jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni
Kierowca nie może zajmować więcej niż jednego pasa. Jeżeli na drodze są również pojazdy szynowe, należy ustąpić im miejsca.
Mało kto wie, że prędkość – abstrahując od ograniczeń nałożonych przez znaki – musi być dostosowana nie tylko do znaków, ale także ma umożliwić panowanie nad pojazdem. Ponadto musi uwzględnić warunki atmosferyczne, rzeźbę terenu, widoczność, stan pojazdu, czy ładunek. To są dyrektywy skierowane do zarządców dróg, ale także zbiór obowiązków nałożonych na kierowców.
Jaka jest bezpieczna odległość?
Prędkość nie może utrudniać jazdy innym kierowcom – ale dotyczy to sytuacji, gdy inni poruszają się z prędkością przepisową. Obowiązkiem kierowcy jest także hamowanie zawczasu, a nie ostatnią chwilę, a także zachowanie odpowiedniej odległości.
Na obszarze zabudowanym, odstęp musi być „odpowiedni”. Poza obszarem zabudowanym, odległość stanowi wolne miejsce na długość pojazdu, który zmieściłby się pomiędzy pojazdem kierującego, a samochodem znajdującym się przed nim. Z kolei na drogach ekspresowych i autostradach, odległość stanowi co najmniej połowę prędkości. Jadąc zatem 120 km/h, odstęp musi wynosić minimum 60 metrów. Odległość można zmniejszyć podczas wyprzedzania.
Warto także pamiętać, że zielona strzałka ma taką samą funkcję, jak znak „stop”. Oznacza to, że nawet, gdy „nic nie jedzie”, konieczne jest zatrzymanie pojazdu. Jako zatrzymanie należy rozumieć redukcję prędkości do 0 km/h. Do mało znanych zakazów można zaliczyć także zakaz cofania na mostach i wiaduktach (i oczywiście na drogach ekspresowych).
Prawo drogowe, to system bardzo skomplikowany, a reguły zachowań wynikają z różnych źródeł. Trzeba jednak pamiętać o istnieniu art. 97 Kodeksu wykroczeń. Przepis stanowi, że uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.