Podniesienie grzywny za przestępstwa skarbowe – to nowy „pomysł” Ministerstwa Finansów w ramach nowelizacji kodeksu karnego skarbowego. Nawet do 200 proc. kary za niepłacenie podatków? Dla zapominalskich podatników może to oznaczać spore nadwyrężenie budżetu.
Nawet do 200 proc. może się zwiększyć kara za przestępstwa skarbowe. Niezapłacenie podatku bądź co gorsza jego zaniżenie, może skutkować wkrótce srogimi karami. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zmiany w przepisach poprzez nowelizację kodeksu karnego skarbowego.
Kara za przestępstwa skarbowe: zapowiada się naprawdę srogo
Jak informuje „Rzeczpospolita”, poprzez zmiany w przepisach Ministerstwo Finansów chce wprowadzenia zasady, w imię której podmiot niepłacący bądź zaniżający podatek zapłaci karę w wysokości sumy, na jaką uszczuplił Skarb Państwa. Oznacza to wręcz ogromny wzrost kar dla zapominalskich bądź próbujących oszukać państwo podatników.
Ministerstwo w uzasadnieniu projektu podkreśla, że obecnie przewidywane przepisami kary są zbyt niskie. Przytacza także statystyki pokazujące, iż stosunek uszczuplenia państwa do zapłaconych kar jest wręcz przerażająco niski.
Eksperci przewidują rozmaite scenariusze w przypadku wprowadzenia planowanych zmian w życie. Zmiana rodzaju kar wymierzanych przez sądy, brak negocjacji, a nawet tysiąckrotnie wyższe kary to tylko niektóre z przewidywanych skutków. Jak będzie w praktyce? Przekonamy się, jeśli planowane zmiany przepisów wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku.
Kto w ogóle narażony jest na kary tego typu? Warto wiedzieć, iż kara dotyczy podatników, którzy umyślnie dopuścili się przestępstwa skarbowego. Nie celowe działanie danej firmy trzeba jednak zazwyczaj długo i żmudnie udowadniać przed wymiarem sprawiedliwości.
I tak będzie drożej
Podatnicy często zapominają, że bez względu na to, czy planowane zmiany w przepisach wejdą w życie, kary i tak będą bardziej dotkliwe. Wszystko za sprawą podniesienia płacy minimalnej, która czeka nas już od nowego roku. Wzrost płacy minimalnej jest bowiem bezpośrednio powiązany z wysokością naliczanych kar. Wszystko za sprawą tego, iż grzywny naliczane są przy zastosowaniu stawki dziennej.
Czy przedsiębiorcy mają się czego obwiać, w stosunku do planowanych zaostrzeń przepisów? Dowiemy się na dalszych etapach legislacyjnych zmian projektu.