Właśnie został pobity kolejny rekord, jeśli chodzi o ceny mieszkań. Przeraża jeszcze jedna statystyka

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Właśnie został pobity kolejny rekord, jeśli chodzi o ceny mieszkań. Przeraża jeszcze jedna statystyka

Nikogo chyba już nie szokuje fakt, że kolejny rekord cen mieszkań został ponownie pobity. W Trójmieście średnia cena ofertowa lokali mieszkalnych wynosi już ponad 14 tys. zł za metr kwadratowy, w Łodzi – będącej długo miastem mogącym poszczycić się znacznie niższymi cenami – wynosi już ponad 10 tys. zł za metr kwadratowy. W porównaniu z październikiem 2022 r. ceny za mkw. wzrosły od kilkunastu do… kilkudziesięciu procent.

Nowy rekord cen mieszkań pobity. Tym razem w Trójmieście i Łodzi

Ceny nieruchomości nieubłaganie rosną. Ma to oczywiście związek z Bezpiecznym Kredytem, choć nie tylko; wiele osób, które odłożyło zakup mieszkania na ten rok, widząc, jak gwałtownie kurczy się podaż, zdecydowała się na gorączkowe szukanie wymarzonej nieruchomości. To wszystko doprowadziło do jeszcze mocniejszego ograniczenia podaży mieszkań, a co za tym idzie – wzrostu ich cen.

Jeśli chodzi o mieszkania od dewelopera, sytuacja w październiku – mimo wszystko – nieco się uspokoiła. Z danych Rynku Pierwotnego wynika na przykład, że w Warszawie średnia cena ofertowa lokalu mieszkalnego z rynku pierwotnego wyniosła w październiku 16 037 zł, podczas gdy we wrześniu – 16 065 zł. Z kolei w Krakowie cena ofertowa za mkw. nieruchomości wyniosła w październiku 15 464 zł, natomiast we wrześniu – 15 254 zł. Podobną tendencję można było zaobserwować w większości miast; ceny nieznacznie wzrosły lub spadły, jednak w dwóch miastach nowy rekord cen mieszkań został niestety pobity. Mowa o Trójmieście i Łodzi.

W pierwszym z wymienionych miast średnia cena ofertowa metra kwadratowego mieszkania wyniosła w październiku 14 267 zł, podczas gdy we wrześniu było to jeszcze 13 658 zł. Różnica jest zatem znacząca – a w dodatku przebita została granica 14 tys. zł. Sytuacja pogorszyła się również w Łodzi, kojarzonej tradycyjnie z jednym z najtańszych rynków nieruchomości w Polsce (przynajmniej jeśli chodzi o największe miasta). Tymczasem w październiku średnia cena za metr kwadratowy w tym mieście sięgnęła 10 007 zł – i przekroczyła kolejną psychologiczną granicę w postaci 10 tys. zł. Dla porównania, we wrześniu średnia cena mkw. lokalu mieszkalnego w Łodzi od dewelopera wynosiła 9916 zł.

Ceny w porównaniu do zeszłego roku wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent

O ile sytuacja na rynku nieruchomości nieco się ustabilizowała (względem września), o tyle w porównaniu do zeszłego roku wzrost cen jest już diametralny. Na przykład ceny ofertowe względem października 2022 r. wzrosły o 18 proc. w Warszawie, 13 proc. we Wrocławiu, Poznaniu i Aglomeracji Katowickiej. Największy wzrost cen, jeśli chodzi o największe rynki nieruchomości w Polsce, odnotowano w Krakowie (wzrost o 26 proc.) oraz Trójmieście (wzrost o 24 proc.). Najniższy wzrost odnotowano natomiast w Łodzi (9 proc.).

Można przypuszczać, że ceny nieruchomości w kolejnych miesiącach ustabilizują się – ale raczej trudno liczyć na obniżki.