Plus rusza z budową komercyjnej sieci 5G. Mieszkańcy 7 miast skorzystają z niej jeszcze w pierwszym kwartale 2020 r.

Biznes Technologie Dołącz do dyskusji (142)
Plus rusza z budową komercyjnej sieci 5G. Mieszkańcy 7 miast skorzystają z niej jeszcze w pierwszym kwartale 2020 r.

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce przynajmniej część osób będzie mogło korzystać z nowej technologii, jaką jest 5G. Polkomtel, czyli operator sieci Plus z Grupy Cyfrowy Polsat rusza z budową pierwszej komercyjnej sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. Co ważne, mieszkańcy siedmiu miast będą mogli przetestować nowe rozwiązanie jeszcze w pierwszym kwartale 2020 r. 

Komercyjna sieć 5G coraz bliżej. Część wątpliwości może rozwiać się już wkrótce

Planowane wdrażanie technologii 5G wywołuje liczne kontrowersje. Osoby, które mają wątpliwości co do nowej sieci będą mogły jednak już wkrótce samodzielnie przekonać się, jak w rzeczywistości wygląda korzystanie z tego rozwiązania. Będzie to możliwe m.in. dzięki budowanej przez Polkomtela pierwszej komercyjnej sieci 5G o częstotliwości 2600 MHZ TDD. W pierwszej kolejności będą mogli z niej skorzystać mieszkańcy siedmiu miast: Warszawy, Łodzi, Gdańska, Poznania, Katowic, Szczecina i Wrocławia. Wszystko wskazuje na to, że sieć będzie działać w tych miastach już w pierwszym kwartale 2020 r., czyli najpóźniej – pod koniec marca.

Jak zaznacza Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A. i Polkomtel Sp. z.o.o., wszelkie testy dotyczące sieci 5G zostały zakończone, a trwająca budowa ma na celu udostępnienie komercyjnych usług, które wejdą do oferty Plusa. Oczywiście Grupa Cyfrowego Polsatu nie zamierza się zatrzymać wyłącznie na budowie sieci we wspomnianych miastach – to dopiero początek działań.

Komercyjna sieć 5G: działanie TDD jak ruch na czteropasmowej autostradzie

W przypadku Grupy Cyfrowego Polsatu efektywne wdrożenie sieci 5G będzie możliwe przede wszystkim dzięki technologii TDD. Pozwala ona na wykorzystanie jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

Co to oznacza dla ewentualnego odbiorcy i osoby, która zdecyduje się na skorzystanie z sieci 5G w Plusie? Jak tłumaczy Justyna Kulka, Członek Zarządu Polkomtela,

Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie – zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić.

Co ciekawe, tylko Cyfrowy Polsat – spośród wszystkich operatorów na polskim rynku – będzie wykorzystywać technologię TDD zarówno przy LTE jak i 5G. Polkomtel pod względem wdrażanej technologii w częstotliwości 2600 MHz TDD bierze przykład z firm, które budują 5G w USA i Chinach.