Plus rusza z budową komercyjnej sieci 5G. Mieszkańcy 7 miast skorzystają z niej jeszcze w pierwszym kwartale 2020 r.

Biznes Technologie dołącz do dyskusji (26) 08.01.2020
Plus rusza z budową komercyjnej sieci 5G. Mieszkańcy 7 miast skorzystają z niej jeszcze w pierwszym kwartale 2020 r.

Edyta Wara-Wąsowska

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce przynajmniej część osób będzie mogło korzystać z nowej technologii, jaką jest 5G. Polkomtel, czyli operator sieci Plus z Grupy Cyfrowy Polsat rusza z budową pierwszej komercyjnej sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. Co ważne, mieszkańcy siedmiu miast będą mogli przetestować nowe rozwiązanie jeszcze w pierwszym kwartale 2020 r. 

Komercyjna sieć 5G coraz bliżej. Część wątpliwości może rozwiać się już wkrótce

Planowane wdrażanie technologii 5G wywołuje liczne kontrowersje. Osoby, które mają wątpliwości co do nowej sieci będą mogły jednak już wkrótce samodzielnie przekonać się, jak w rzeczywistości wygląda korzystanie z tego rozwiązania. Będzie to możliwe m.in. dzięki budowanej przez Polkomtela pierwszej komercyjnej sieci 5G o częstotliwości 2600 MHZ TDD. W pierwszej kolejności będą mogli z niej skorzystać mieszkańcy siedmiu miast: Warszawy, Łodzi, Gdańska, Poznania, Katowic, Szczecina i Wrocławia. Wszystko wskazuje na to, że sieć będzie działać w tych miastach już w pierwszym kwartale 2020 r., czyli najpóźniej – pod koniec marca.

Jak zaznacza Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A. i Polkomtel Sp. z.o.o., wszelkie testy dotyczące sieci 5G zostały zakończone, a trwająca budowa ma na celu udostępnienie komercyjnych usług, które wejdą do oferty Plusa. Oczywiście Grupa Cyfrowego Polsatu nie zamierza się zatrzymać wyłącznie na budowie sieci we wspomnianych miastach – to dopiero początek działań.

Komercyjna sieć 5G: działanie TDD jak ruch na czteropasmowej autostradzie

W przypadku Grupy Cyfrowego Polsatu efektywne wdrożenie sieci 5G będzie możliwe przede wszystkim dzięki technologii TDD. Pozwala ona na wykorzystanie jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

Co to oznacza dla ewentualnego odbiorcy i osoby, która zdecyduje się na skorzystanie z sieci 5G w Plusie? Jak tłumaczy Justyna Kulka, Członek Zarządu Polkomtela,

Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie – zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić.

Co ciekawe, tylko Cyfrowy Polsat – spośród wszystkich operatorów na polskim rynku – będzie wykorzystywać technologię TDD zarówno przy LTE jak i 5G. Polkomtel pod względem wdrażanej technologii w częstotliwości 2600 MHz TDD bierze przykład z firm, które budują 5G w USA i Chinach.

26 odpowiedzi na “Plus rusza z budową komercyjnej sieci 5G. Mieszkańcy 7 miast skorzystają z niej jeszcze w pierwszym kwartale 2020 r.”

  • Źle słyszałeś, takie fake newsy rozsiewają przeciwnicy sieci, tak naprawdę nie ma podstaw do tego aby mówić że sieć jest szkodliwa.

   • Dlaczego ktoś miałby być przeciwnikiem szybszego Internetu, który zwiększy wzrost gospodarczy i przyspieszy transakcje bankowe.
    Nie chodzi przeciwnikom o sam fakt lepszej sieci, tylko kwestie i wątpliwości zdrowotne. Więc nie można ich nazywać przeciwnikami sieci, tylko zatroskanymi o swoje i innych zdrowie obywateli.

    • A czy są jakieś podstawy aby twierdzić że sieć będzie zagrażać naszemu zdrowiu? Póki co żadnej kraj w którym 5G już działa nie zgłosił jakichkolwiek obaw o swoich obywateli. Chyba że wierzysz w te bajki o depopulacji to nie mamy o czym dyskutować.

  • Jak już ktoś pisze ponoć to nie ma co dalej czytać. Przecież nikt w to nie wierzy. Moża poza małą grupką fanatycznych przeciwników rozwoju technologicznego

  • Ponoć jest to nieprawda. A czemu miałoby szkodzić, czym takim będzie się różnić od tego co mamy? Bo z tego co wiem to w kwestii oddziaływania na organizm to nie będzie różnic.

 1. My w Polsce nie wiemy jak wyglądają 4-ro pasmowe autostrady. Chyba, że chodzi o A4 Wrocław i czteropasmowa oznacza, że jest taka sama jak dwupasmowa A4 tylko dodatkowe korki na kolejnych dwóch pasach. A z tymi bramkami to, że znowu coś będzie płatne, to o to chodzi?

  • Jak to nie wiecie? Przecież w waszym kraju wszechobecnej samochodozy macie takie 4-pasmówki w centrach każdego większego miasta.

 2. No cóż uczeni podają o szkodliwości raporty ale ktoś z uporem maniaka wpuść do naszego kraju to plugastwo. Grabarze mają szansę wysokich zarobków

  • Nie wiem o jakich uczonych piszesz, ale na pewno nie o ekspertach z dziedziny promieniowania. Bo ci dali sieci 5G zielone światło. A to oznacza że sieć jest bezpieczna.

  • Uczenie chyba pokroju Zięby, czyli pseudouczeni albo samozwańczy uczeni. Polecam zaglądać do rzetelnych badań rzetelnych naukowców, a nie farbowanych.

 3. Chcesz, żeby brano poważnie co piszesz, a linkujesz do sytuacji, która już dawno została zdemaskowana. Ptaki w Holandii zatruły się chemią rozsypaną na polach, a testy nie były przeprowadzane w tym miejscu. Sytuacja posłużyła do manipulacji, więc pomyśl czy w innych kwestiach też Cie nie oszukano.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *