W szpitalach kończą się łóżka dla chorych na koronawirusa. Lekarz: „odsyłamy pacjentów do placówek 100 km dalej”

Gorące tematy Zdrowie Dołącz do dyskusji (451)
W szpitalach kończą się łóżka dla chorych na koronawirusa. Lekarz: „odsyłamy pacjentów do placówek 100 km dalej”

Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że sytuacja jest pod kontrolą, lekarze nieoficjalnie mówią, że jest źle, zaś z oficjalnych statystyk wojewódzkich wynika, że w wielu z województw nie ma już wolnych łóżek na oddziałach zakaźnych. 

Patryk Słowik – dwukrotny laureat nagrody Grand Press, prawnik, dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej, felietonista Bezprawnika

Z informacji Bezprawnika wynika, że co najmniej cztery szpitale wysokospecjalistyczne (nazywane nadal przez wiele osób jednoimiennymi) są obłożone w stu procentach.

– Nie przyjmujemy już pacjentów z koronawirusem. Odsyłamy do pobliskiego szpitala zakaźnego. On też jest na granicy wydolności – mówi nam pracownik jednego ze szpitali jednoimiennych.

Raporty wojewódzkie, w których wskazana jest liczba wolnych łóżek, również pokazują, że sytuacja się pogarsza z dnia na dzień.

Kończą się łóżka dla chorych na koronawirusa

Przykłady?

Dane wojewódzkie dla województwa łódzkiego wskazują, że nie ma w nim ani jednego wolnego miejsca na oddziałach chorób zakaźnych dla dorosłych. W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr. Władysława Biegańskiego w Łodzi na oddziale pełnej izolacji oddechowej również nie ma nawet jednego wolnego łóżka.

W województwie śląskim na oddziałach obserwacyjno-zakaźnych także nie ma nawet jednego wolnego miejsca.

– Odsyłamy pacjentów do placówek 100 km dalej. Często muszę wykonać 3-4 telefony, by znaleźć miejsce w jakimś szpitalu dla chorego – mówi nam jeden z lekarzy pracujących na Śląsku.

Województwo lubelskie – ani jednego miejsca w powiatach biłgorajskim, puławskim, chełmskim i Lublinie. W całym województwie (dane dotyczą szpitali podlegających wojewodzie) – 21 wolnych łóżek.

Mazowieckie? Łącznie 20 wolnych łóżek.

– Spodziewamy się, że za 3-4 dni będą potrzebne daleko idące zmiany organizacyjne. Liczba łóżek maleje z dnia na dzień.

W ciągu ostatnich kilku dni liczba hospitalizowanych z powodu koronawirusa pacjentów wzrosła o ponad 300 osób. Przy czym – jak informuje Ministerstwo Zdrowia – wydolność systemu opieki zdrowotnej jest daleko większa od obecnego obłożenia.

– Jeśli będzie potrzeba, to będziemy zwiększać liczbę łóżek dla tych pacjentów, podobnie jak respiratorów. Tych ostatnich mamy ponad 800 tylko dla pacjentów COVID-19. Dysponujemy też około 6,3 tys. łóżek szpitalnych. Ale te liczby możemy zwiększać. Mamy tu jeszcze bufor bezpieczeństwa. Możemy zwiększyć liczbę łóżek i dostępnych respiratorów, których w całym kraju jest ponad 11 tys. – poinformował wczoraj Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Lekarze, z którymi rozmawiamy, nie rozumieją, dlaczego w takim razie muszą odsyłać pacjentów z kwitkiem, a zorganizowanie łóżka dla chorego na koronawirusa wymaga niekiedy wykonania telefonów do kilku szpitali. Łącznie liczba zajętych łóżek szpitalnych wynosi raptem 2,2 tys. – znacznie mniej niż teoretycznie dostępne już teraz łóżka.

„Nie przyjmujemy już pacjentów z koronawirusem”

To, że sytuacja jest zła i pogarsza się z dnia na dzień, potwierdza również prof. Robert Flisiak, prezes zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

– W ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia popełniło szereg błędów, które doprowadziły do sytuacji, w której dzisiaj, gdyby nie wysiłek i dobra wola moich współpracowników, mógłbym z powodu braku miejsc zamknąć izbę przyjęć w kierowanej przeze mnie klinice – stwierdził Flisiak w rozmowie z portalem gazetaprawna.pl.

Nasi rozmówcy z kolei wskazują, że urzędnicy mają jeszcze duży zapas do wykorzystania – tak jak wskazywał rzecznik resortu zdrowia. Szkopuł w tym, że zwiększenie liczby łóżek będzie odbywało się kosztem przekształcania innych odziałów. W efekcie pogorszy się dostępność do opieki szpitalnej dla osób, które nie chorują na COVID-19, lecz wymagają hospitalizacji z innych powodów.

Łódź ma jeszcze wolne miejsca, ale system ich nie widzi

AKTUALIZACJA: Kilka godzin po opublikowaniu tekstu odezwała się do nas rzeczniczka prasowa łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Z rozmowy wynika, że na terenie województwa łódzkiego w praktyce są wolne łóżka dla osób chorych na koronawirusa, tylko „nie widzi” ich system obsługiwany przez służby urzędu wojewódzkiego. Jest on nieprzystosowany do obecnej sytuacji.