Koniec pracy zdalnej. A szkoda, bo wiele wskazuje, że tak mogłoby już być zawsze

Gorące tematy Praca Dołącz do dyskusji (229)
Koniec pracy zdalnej. A szkoda, bo wiele wskazuje, że tak mogłoby już być zawsze

Koniec pracy zdalnej! Powrót do pracy za biurkiem nastąpi najpewniej po 7 września. Wtedy przestają obowiązywać obecne przepisy regulujące pracę zdalną.

Według kodeksu pracy, praca zdalna na pełen etat nie istnieje. Do tej pory, żeby móc pracować poza siedzibą firmy, trzeba było podpisać umowę o telepracę. Dopiero we wprowadzonej w ramach przeciwdziałania COVID-19 tarczy antykryzysowej pojawiły się odpowiednie zapisy. Zanim nowe rozwiązania weszły w życie, taka forma zatrudnienia była proponowana tylko przez niektóre firmy. Najczęściej dla wąskiego grona specjalistów.

Nadal brak odpowiednich przepisów obowiązujących na stałe.

Dzisiaj to rozwiązanie nadal nie zostało wprowadzone do kodeksu pracy. Pracownicy którzy nadal nie muszą chodzić do biura, a pracują zdalnie powinni się liczyć z powrotem po 7 września. Przepisy w obecnej formie przestaną wtedy obowiązywać, zgodnie z wprowadzonymi zmianami w tarczy antykryzysowej 4.0.

Pozytywnych opinii o pracy zdalnej nie podzielają pracodawcy

Pracę zdalną pozytywnie zaopiniowało 24% ankietowanych przez Gumtree.pl. Uważają oni tę formę zatrudnienia jako efektywniejszą od jej stacjonarnej alternatywy. Jeszcze pod koniec kwietnia zdalnie w Polsce pracowało ¾ pracowników umysłowych. Przed wybuchem pandemii odsetek ten był znacznie niższy. Niestety, dotychczas praca zdalna znacznie różniła się od formy, która została wprowadzona w marcu – tzw. home office był możliwy tylko kilka dni w miesiącu.

Jedynie 5% pracodawców, którzy w czasie pandemii dopuścili przynajmniej częściową możliwość pracy zdalnej, uważa że po zakończeniu obecnie obowiązujących przepisów będzie istniała możliwość na wykonywanie pracy poza biurem. Nie pomaga również fakt, że polski pracodawca do czasu epidemii nie był zbyt pozytywnie nastawiony do tego rozwiązania. Pracownicy i pracodawcy są zgodni, że praca zdalna w najbliższym czasie będzie zyskiwać na znaczeniu. Nie oznacza to jednak, że firmy zamierzają wprowadzić zmiany w organizacji wewnętrznej.

Koniec pracy zdalnej – co dalej?

Pomimo zadowolenia pracowników z pracy zdalnej, firmy nie przewidują wprowadzenia tego rozwiązania na stałe. Osoby które będą miały przedstawioną możliwość pracy poza biurem, będą musiały zmienić formę zatrudnienia na telepracę. Niestety, w najbliższym czasie nie powinniśmy się spodziewać zmian w kodeksie pracy w odniesieniu do pracy zdalnej.