Jeśli wydaje się wam, że Szwajcaria to raj na ziemi, a przeprowadzka tam rozwiąże wasze wszystkie finansowe problemy, to rzeczywistość może być mocno rozczarowująca. Ten uznawany za najbogatszy kraj w Europie, ma takie same problemy, jak każdy inny kraj. Wystarczy spojrzeć na statystyki.
Koszty życia w Szwajcarii
Dla wielu osób przeprowadzka do Szwajcarii to marzenie. Kraj, który kojarzy się z dostatnim życiem, ładnymi widokami i świadomym społeczeństwem jest idealnym miejscem do życia. Praca w Szwajcarii, nawet ta najzwyklejsza, kojarzy się natomiast z prestiżowymi zarobkami. Jednym słowem – dla nas Polaków to kraj mlekiem i miodem płynący. Niestety rzeczywistość nie jest tak kolorowa. Nawet w finansowym raju żyje się ciężko.
Pokazują to wyniki Drugiego Szwajcarskiego Barometru Rodziny, badania przeprowadzanego przez Pro Familia — fundację zrzeszającą organizacje rodzinne w Szwajcarii, działające na rzecz doskonalenia polityki rodzinnej w kraju oraz ubezpieczyciela emerytalnego Pax. Jego celem jest zbadanie sytuacji finansowej szwajcarskich rodzin. Tegoroczne wyniki dają ciekawy i trochę zaskakujący obraz finansowy szwajcarskiego społeczeństwa.
Głównym wnioskiem badania jest pogarszająca się sytuacja finansowa szwajcarskich rodzin. Ponad połowa z nich ledwo wiąże koniec z końcem. 52 procent badanych stwierdziło, że ich dochody nie wystarczają na życie. 30 procent badanych stwierdziło natomiast, że nie są w stanie odłożyć na czarną godzinę, a 37 procent odkłada maksymalnie 500 franków miesięcznie.
Wyraźne różnice były widoczne pomiędzy kantonami francuskojęzycznymi a niemieckojęzycznymi, z korzyścią dla tych drugich. Jak wiadomo, francuska część Szwajcarii charakteryzuje się znacznie wyższymi świadczeniami socjalnymi, co jak pokazuje badanie, wcale nie przekłada się na poprawę życia w regionie, a wręcz przeciwnie.
Sytuacja finansowa, zdaniem badanych, wpływa lub wpłynie na ich model życia. Dla czterech na dziesięć rodzin wzrastające koszty życia będą powodem niezdecydowania się na kolejne dziecko. Do tego 35 procent rodziców rozważa dodatkowe zatrudnienie.
Z drugiej jednak strony wyniki badań pokazują, że wzrosła liczba rodzin zadowolonych ze swojej sytuacji finansowej. Aż cztery na pięć rodzin jest zadowolonych ze swojej sytuacji. Stanowi to niewielki wzrost w porównaniu ze poprzednimi wynikami badań.
Szwajcaria to pozorny raj?
Patrząc na wyniki badań, trudno uwierzyć, że w kraju kojarzącym się z dostatkiem występuje w ogóle jakikolwiek problem z biedą. Chociaż z drugiej strony w tym przypadku jest ona rozumiana inaczej niż u nas. Jak widać, dla Szwajcarów głównym wyznacznikiem stabilności finansowej jest możliwość odkładania zarobków, ale również utrzymywanie rodziny tylko przez jednego z rodziców. Niestety również Szwajcarię dotknął w ostatnich latach wzrost cen oraz coraz bardziej uwidoczniające się rozwarstwienie społeczne. Potwierdza to tylko to, o czym mówi się już od dłuższego czasu. Szwajcaria to przede wszystkim kraj, który wspiera bogatych, dobrze wykształconych i przedsiębiorczych.