A co tu się wyrabia? Ogólnopolska mapa wskaże pijących alkohol w plenerze i inne zagrożenia

Gorące tematy Zakupy Dołącz do dyskusji (573)
A co tu się wyrabia? Ogólnopolska mapa wskaże pijących alkohol w plenerze i inne zagrożenia

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w Polsce – abyśmy wszyscy czuli się bezpieczniej.

Czy wybierając miejsce zamieszkania, wynajmu lokalu, domu, wakacyjnego lokum lub udając się na domówkę, zastanawialiście się nad bezpieczeństwem w tej okolicy? Większość miejsc niecieszących się dobrą sławą jest znanych, choć miejscowi często twierdzą, że to tylko pozory, a „po pysku” można dostać w sumie wszędzie. Teraz można to zweryfikować, bo działa już Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w Polsce.

W każdym większym mieście są miejsca, które różnie są nazywane, ale najczęściej słyszy się, że można tam oberwać, zostać okradzionym, a nawet stracić życie. Samochodu lepiej tam nie stawiać, chyba że na jakimś płatnym parkingu lub prywatnej, zabezpieczonej posesji. Jeśli nie jesteś znany miejscowym lub nie poruszasz się z przedstawicielem tubylców, narażasz się na kłopoty.

Nie zawsze jednak można zasięgnąć takiej opinii wprost i szybko, a obawy są. Co robić w takim przypadku? Można zapytać znajomych na portalach społecznościowych, ale nie zawsze są tacy, którzy mają wiedzę na ten temat. Niektórzy też jedynie słyszeli, ale nie byli, nie doświadczyli, więc nie doradzą.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wraz z Policją i innymi służbami powołało do życia portal, który nazwano Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w Polsce.

Mapę stworzono po to, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom nie tylko obywateli, ale także właśnie służb wszelakich. Chodzi o to, że Policja zazwyczaj ma wiedzę o tym, gdzie dokonywane są najczęściej rozboje, kradzieże, gdzie dochodzi do awantur domowych, włamań, etc. Problemów doświadczają także pracownicy Pogotowia Ratunkowego i Straży Pożarnej. Nie raz zdarzało się, że wezwani na interwencję zostali oni nie tylko zaatakowani słownie, ale też czasem salwowali się ucieczką przed pobiciem czy obrzuceniem kamieniami.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w Polsce ma pokazywać nie tylko takie miejsca. Będą na niej także zaznaczane obszary, gdzie występuje zwiększona aktywność wandali niszczących mienie, zieleń, ludzi znęcających się nad zwierzętami, żebraków, a także miejsca, gdzie odbywają się nielegalne rajdy samochodowe, nieprawidłowe oznakowanie drogi, etc.krajowa-mapa-zagrozen-bezpieczenstwa-w-polsce-kategorie

Co więcej, dane te nie tylko zostaną wprowadzone przez policję, ale mogą w ich uzupełnianiu brać udział zwykli obywatele! Tak, ta mapa będzie miała też funkcję społecznościową. Służby liczą na współpracę obywateli, dzięki czemu łatwiej będą mogli oni weryfikować działania policji, która deklaruje sprawdzanie tego typu zgłoszeń.

Dzięki zgłoszeniom łatwiej będzie oznaczyć obszary, które powinny być objęte częstszymi patrolami funkcjonariuszy, co powinno przełożyć się na zwiększenie bezpieczeństwa. Jeśli jeszcze zostaną wprowadzone kamery na mundurach policji, to może faktycznie okaże się, że będziemy czuć się w swojej, a także obcej okolicy bezpieczniej.

Jeśli masz problemy związane z działaniem służb, wandalizmem, przestępstwami, a także wszelkimi innymi sytuacjami, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.