Ponad 50 proc. Polaków spłaca obecnie kredyty lub pożyczki – tak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów. Z tego względu sposoby na obniżenie kosztów zaciągniętych zobowiązań finansowych czy też metody pozwalające uporządkować płatności rat mogą zainteresować wiele osób.
Ponad połowa Polaków spłaca zobowiązania finansowe
Szybkie pożyczki, kredyty konsumpcyjne, samochodowe, spłata sprzętów RTV lub AGD – Polacy chętnie zaciągają zobowiązania finansowe. Z badania, którego wyniki opublikowano w lutym 2021 r. wynika, że zobowiązanie finansowe w jakiejś formie spłaca 54 proc. Polaków, przy czym większość z tych zobowiązań to pożyczki gotówkowe lub ratalne. Pożyczone środki przeważnie wydawane są na zakup sprzętu AGD/RTV, wyposażenie mieszkania czy na remont. Zwykle dochód osób zadłużonych nie przekracza 5 tys. zł.
Niektórzy mogą zredukować koszty zaciągnięcia zobowiązania finansowego lub uzyskać korzystniejsze warunki kredytowania
O ile jednak pewna grupa Polaków wyraźnie nie radzi sobie ze spłacaniem zobowiązań finansowych, o tyle większość osób spłacająca pożyczki czy kredyty zastanawia się raczej, jak zmniejszyć koszt zaciągniętego zobowiązania. Najlepszym sposobem jest oczywiście wcześniejsza spłata kredytu. Instytucje finansowe – zgodnie z wyrokiem TSUE i stanowiskiem prezesa UOKiK – powinny zwracać klientom proporcjonalną kwotę kosztów naliczonych z tytułu wcześniejszej spłaty zobowiązania finansowego. Tym samym konsument, który spłaci kredyt (w całości) wcześniej, ma szansę odzyskać przynajmniej część środków.
Innym rozwiązaniem pozwalającym na obniżenie kosztów zobowiązania może być skorzystanie z produktów dodatkowych, które doradca proponuje przy udzielaniu kredytu. Bardzo często chodzi na przykład o założenie darmowego konta w banku udzielającym kredytu i o przelewaniu na nie co miesiąc określonej kwoty. Czasem z korzystniejszych warunków kredytowania można skorzystać np. po założeniu karty kredytowej.
Warto przy okazji pamiętać, że korzystniejsze warunki kredytowania można również wynegocjować z bankiem. Żadne przepisy nie zabraniają negocjacji z doradcą kredytowym, a mocnym argumentem może być np. historia w BIK czy bycie stałym klientem danego banku już od wielu lat.
Spłacanie zobowiązań finansowych może być też po prostu wygodniejsze
Nie zawsze obniżenie kosztów kredytu jest możliwe. Ale spłacanie zaciągniętego zobowiązania może być jednak wygodniejsze i prostsze.
Pierwszym sposobem jest ustalenie stałego przelewu do banku na określoną kwotę (w przypadku stałych rat). Najlepiej – na dzień przypadający od razu po wypłacie. Dzięki temu osoba spłacająca kredyt wie od razu, ile środków do dyspozycji pozostało jej na dany miesiąc.
Problem może zacząć się jednak w momencie, gdy zaciągniętych zobowiązań finansowych jest kilka – a każde z nich musi być opłacone w innym dniu miesiąca. Taka sytuacja jest dla wielu osób niewygodna (zwłaszcza, że oprócz zobowiązań finansowych w postaci kredytu czy pożyczki należy jeszcze opłacić rachunki za mieszkanie, abonamenty i inne należności). Co można zrobić w takiej sytuacji, by mieć pewność, że o niczym się nie zapomni, a w dodatku zajmie to mniej czasu niż oddzielne płatności na każde z zobowiązań?
Kredyt konsolidacyjny: mniejsza miesięczna rata i wygoda
Ciekawym rozwiązaniem w takim wypadku może być kredyt konsolidacyjny. To kredyt gotówkowy, którego bank udziela na spłatę innych zobowiązań. Dzięki temu – co dla wielu osób jest najważniejszą zaletą kredytu konsolidacyjnego – wszystkie zobowiązania są połączone w jedną ratę miesięczną. Klient nie musi się więc martwić, że czegoś nie zapłacił na czas, a dodatkowo ma możliwość lepszej kontroli swoich wydatków.
Inną zaletą kredytu konsolidacyjnego jest możliwość otrzymania na nowo korzystniejszych warunków kredytowych. Dzięki temu rata kredytu konsolidacyjnego może być niższa niż suma wszystkich dotychczasowych rat. To z kolei korzystna opcja dla tych osób, które chcą nieco obniżyć miesięczne wydatki. Niższa miesięczna rata jest możliwa m.in. dzięki długiemu okresowi kredytowania.
Co ciekawe, niektóre banki mają w swojej ofercie kredyty konsolidacyjne, które umożliwiają klientowi otrzymanie dodatkowych środków. Na przykład Bank Pekao S.A. umożliwia osobom decydującym się na pożyczkę konsolidacyjną zawnioskowanie jednocześnie o środki na dowolny cel. Okres spłaty pożyczki konsolidacyjnej może wynieść nawet do 10 lat. Osoby, które skorzystają z tej oferty, mogą skorzystać z karencji w spłacie i zapłacić pierwszą ratę dopiero w 3 miesiącu po uruchomieniu pożyczki.
Na stronie banku znajduje się wygodny kalkulator pożyczki konsolidacyjnej, który umożliwia zainteresowanym osobom sprawdzenie, o ile niższa będzie nowa rata kredytu konsolidacyjnego w porównaniu do obecnie spłacanych rat.
Tym samym osoby, które szukają sposobu na wygodniejszą spłatę zobowiązań finansowych, chcą obniżyć wysokość miesięcznych rat, a być może rozpatrują też zaciągnięcie dodatkowych środków na nowy cel, powinny rozważyć skorzystanie z Pożyczki konsolidacyjnej w Banku Pekao S.A. Oczywiście warto najpierw przeliczyć wszystkie koszty, jednak w wielu przypadkach może to być korzystne rozwiązanie.