Przedsiębiorcy zazwyczaj mogą wliczać w koszty uzyskania przychodu wydatki na kursy i szkolenia. Niektórzy mają jednak wątpliwości, czy dotyczy to również kursów językowych.
Kursy językowe a koszty firmowe: czy wydatek na kurs angielskiego można wliczyć w koszty?
Do kosztu uzyskania przychodu można zaliczyć wydatki, które:
- są związane z działalnością firmy,
- przyczyniają się do utrzymania źródeł dochodu lub do zwiększenia dochodu,
- nie należą do wydatków wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z tego względu niektóre wydatki, chociaż na pozór są związane z prowadzeniem działalności, będą zaliczane do tzw. wydatków o charakterze osobistym, których nie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.
Tak jest chociażby w przypadku okularów korekcyjnych, których zakup fiskus nie zalicza do wydatków mających wpływ na utrzymanie lub zwiększenie dochodu. To samo dotyczy wszelkich wydatków na wyposażenie kuchni i łazienki, jeśli przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność w mieszkaniu, nie zatrudnia pracowników i jednocześnie nie przyjmuje w nim żadnych klientów czy kontrahentów.
Z tego względu wielu przedsiębiorców ma często wątpliwości, co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, a czego nie. Tak samo jest, jeśli chodzi o kursy językowe – wliczenie ich w koszty firmowe pozwoliłoby na zmniejszenie podstawy opodatkowania często o kilkaset lub nawet kilka tysięcy zł.
Co do zasady kursy językowe można wliczyć w koszty firmowe – chociaż w wielu sytuacjach będzie to prostsze, jeśli przedsiębiorca finansuje udział w szkoleniu swojemu pracownikowi. W takim wypadku wystarczy, że pracownik – ze względu na rodzaj działalności firmy – musi umieć komunikować się w danym języku. Tym samym, jeśli firma obsługuje zagranicznych klientów, to kurs języka angielskiego będzie w tym przypadku uzasadnionym wydatkiem.
Co ciekawe, to samo dotyczy kursu, w którym udział weźmie zleceniobiorca. Wystarczy, że w umowie zlecenia znajdzie się odpowiedni zapis o sfinansowaniu przez zleceniodawcę udziału w kursie osoby, która będzie świadczyć usługi na jego rzecz.
Wydatek na kurs językowy dla samego przedsiębiorcy nie zawsze będzie kosztem firmowym
Paradoksalnie, nieco większy problem z zaliczeniem w koszty firmowe wydatku na kurs językowy może mieć przedsiębiorca, który wykupi szkolenie z myślą o sobie. Istnieje ryzyko, że w niektórych przypadkach fiskus uzna, że celem kursu jest podniesienie poziomu wiedzy ogólnej przedsiębiorcy – co nie usprawiedliwia wtedy wliczenia takiego wydatku. W koszty uzyskania przychodu.
W lepszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy są w stanie udowodnić, że znajomość konkretnego języka bezpośrednio przełoży się na zwiększenie lub utrzymanie dochodu firmy. Tak będzie na przykład w momencie, gdy przedsiębiorca wykupi kurs języka niemieckiego, ponieważ jego firma rozpoczęła ekspansję na ten rynek, a sam przedsiębiorca jest odpowiedzialny za komunikację z zagranicznymi kontrahentami.