Kwota wolna od podatku na pewno nie wzrośnie w 2021 r. do 30 tys. Minister finansów Tadeusz Kościński ocenia, że to kwestia roku lub dwóch lat. Wszystko zależy od ustąpienia pandemii i powrotu do gospodarczej normalności.
W ostach tygodniach media spekulowały na temat wysokości kwoty wolnej od podatku ustalonej przez rząd w ramach projektu Nowego Ładu. Program cały czas czeka na swoją premierę, a wokół narastają domysły na temat nowych rozwiązań finansowych. Dziś w rozmowie z Radiową Jedynką spekulacje na temat kwoty wolnej od podatku skomentował minister Tadeusz Kościński.
Kwota wolna od podatku 2021
Kościński powiedział, że w początkowej fazie realizacji Nowego Ładu najpewniej nie pojawi się propozycja zwiększenia kwoty wolnej od podatku do dyskutowanej w mediach wysokości 30 tys. zł. Gdyby jednak w Polsce rząd miał wprowadzić kwotę dochodu niepowodującego obowiązku zapłaty podatku dochodowego na wspomnianym poziomie, potrzebuje dużo więcej czasu. W obecnej sytuacji gospodarczej Kościński stawiałby raczej na ustalenie tej kwoty na poziomie 15-20 tys. Przypomnijmy, że obecnie kwota wolna od podatku w Polsce wynosi 8 tys. zł. Ponad trzykrotne podwyższenie kwoty minister finansów przewidywałby dopiero za rok lub dwa lata, kiedy i o ile gospodarka odzyska rytm zbliżony do tego sprzed pandemii.
Szef resortu finansów podkreślił, że bezpieczniejsze podnoszenie kwoty wolnej od podatku wynika obecnej sytuacji budżetowej i ostrożnego planowania inwestycji, pokrywanych pieniędzmi podatników.
Minister skomentował również przewidywane w strategii Nowego Ładu zmiany w podatkach w 2021 roku. Według wcześniejszych doniesień nowe progi podatkowe miałby sprawić, że zarabiający więcej wpłacą do państwa większy procentowy udział ze swoich zysków, biedniejsi z kolei – będą wpłacać mniej. Zdaniem ministra obecnie ta proporcja jest zaburzona na niekorzyść osób o mniejszych dochodach. W dzisiejszej rozmowie z Polskim Radiem Kościński potwierdził, że zmiany w progach podatkowych w prawdzie nastąpią, ale będą niewielkie. Medialne spekulacje dotyczyły podniesienia drugiego progu od 85 tys. do 120 tys. Kościński powiedział jednak, że nie wie, który spośród różnych proponowanych premierowi wariantów wysokości progów wybierze Mateusz Morawiecki. Sam minister „nie postawiłby za dużo pieniędzy” na wprowadzenie większych kwot podatkowych.
O konkretach dowiemy się podczas prezentacji Nowego Ładu – strategii rządu dotyczącej m.in. gospodarki, zdrowia, pracy, polityki rodzinnej, edukacji i klimatu. Pierwotnie konwencja programowa PiS miała odbyć się 20 marca. Z racji trzeciej fali pandemii przełożono wydarzenie na okres, gdy liczba dziennych zachowań na COVID-19 ustabilizuje się na niewielkim poziomie.