W ostatnich latach, w szczególności w czasie gdy Ministrem Środowiska był Jan Szyszko, wokół lasów państwowych dużo się dyskutowało. Jednak nawet ministerstwo w obecnym składzie może powodować pewne kontrowersje. Jak donosi portal money.pl, resort środowiska przekazał do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o lasach.
Najbardziej zaskakująca jest treść proponowanych zmian.
Domy w lesie
Projekt przewiduje powołanie nowej spółki „Polskie Domy Drewniane”, której zadaniem będzie budowa drewnianych domów jednorodzinnych i wielorodzinnych w związku z programem Mieszkanie +. Spółka ta ma dołączyć do grona operatorów, którzy wchodzą w ekosystem wspomnianego programu. Założycielami spółki mają być Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. Lasy Państwowe mają być zobowiązane do dostarczenia gruntów pod budowę.
Potencjalna powierzchnia gruntów należących do Skarbu Państwa, która zostanie przeznaczona pod inwestycje to niezalesione grunty Lasów Państwowych, które w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod budownictwo mieszkaniowe. Obszar ten kształtować się ma w przedziale od 250 do 300 ha. Największa powierzchnia terenów, przeznaczonych pod budowę, obejmować ma województwa Śląskie (100 ha), dolnośląskie (50 ha), opolskie (20 ha), warmińsko-mazurskie (25 ha), mazowieckie (22 ha) i pomorskie (25 ha).
Ratio legis
Uzasadnieniem projektu jest rozwój energooszczędnego budownictwa drewnianego, który to wpłynąć ma pozytywnie na dostępność mieszkań we wspomnianym programie Mieszkanie +. Resort przekonuje, że budownictwo drewniane jest wydajne, energooszczędne i ekonomicznie opłacalne. Ponadto powołuje się na ankietę, według której większość zapytanych o chęć zamieszkania w drewnianym domu całorocznym odpowiedziała twierdząco. Ministerstwo wskazuje również, że popularność budownictwa mieszkalnego z użyciem drewna zyskuje popularność m.in w Finlandii, Japonii, Norwegii i USA. Więcej informacji można uzyskać tutaj.
Czy jest to dobra zmiana? Chyba tak. Całoroczne domy drewniane są dużo tańszą i szybszą alternatywą dla tradycyjnych, murowanych budynków. Program Mieszkanie + mimo kontrowersji i ogromnej kosztowności jest pożyteczny, a dyskusje krytyczne najczęściej sprowadzają się do zasadności państwa „socjalnego”. Miejmy nadzieję, że projekt zostanie przyjęty (w rozsądnej formie) i zapewni rozwój oraz możliwości Polakom.