Tyle trzeba zarabiać, żeby prywatnie leczyć się u dentysty. Jak na polskie warunki, całkiem sporo

Zdrowie Dołącz do dyskusji
Tyle trzeba zarabiać, żeby prywatnie leczyć się u dentysty. Jak na polskie warunki, całkiem sporo

Około jednej piątej dorosłych Polaków, w ciągu trzech kwartałów 2023 roku, korzystało tylko z usług stomatologicznych oferowanych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Część z nas i tak leczy zęby prywatnie, mimo że koszty takich usług w relacji do przeciętnych zarobków są wysokie.

Koszt opieki zdrowotnej w prywatnych gabinetach lekarskich może znacznie obciążyć domowy budżet. Stawki za konsultację lekarską wahają się od 100 do 400 zł. Zależą od doświadczenia lekarza, jego renomy oraz lokalizacji gabinetu. Wyższe ceny są charakterystyczne dla większych miast i specjalistów z dłuższą praktyką.

Tak Polacy leczą zęby

Sondaż przeprowadzony przez UCE Research i klinikę Implant Medical wykazało, że ponad 38 proc. dorosłych w Polsce skorzystało w badanym okresie (przez trzy kwartały 2023 roku) wyłącznie z prywatnych usług stomatologicznych. To jest ściśle związane z niskim zaufaniem do publicznej służby zdrowia i nierzadko długimi terminami oczekiwania na wizyty. Pacjenci wolą korzystać z prywatnych gabinetów, ponieważ oferta NFZ-u nie rekompensuje wzrostu cen materiałów stomatologicznych i innych kosztów. Tylko około 18 proc. Polaków korzysta wyłącznie z usług stomatologicznych w ramach NFZ i robi to głównie z powodów finansowych.

Około 23 proc. Polaków korzystało z tzw. leczenia hybrydowego, czyli połączenia usług publicznych i prywatnych. To mężczyźni i osoby w wieku 25–34 lata z wykształceniem zasadniczym zawodowym częściej korzystają z takiego modelu leczenia. Szczególnie ci z dochodami netto w przedziale 7000–8999 zł miesięcznie. Mieszkający w miejscowościach o populacji 200 tys. – 499 tys. mieszkańców.

Ile trzeba zarabiać, by prywatnie leczyć się u dentysty?

Korzystanie wyłącznie z prywatnych usług stomatologicznych jest popularniejsze wśród osób (z przewagą kobiet) z wyższymi dochodami (powyżej 9 tys. zł netto miesięcznie) i wykształceniem wyższym, a także wśród mieszkańców miast powyżej 500 tys. mieszkańców, w wieku od 45 do 64 lat.

Z usług stomatologicznych nie korzystają głównie osoby o miesięcznych dochodach netto poniżej 1000 zł, ze średnim wykształceniem oraz mieszkańców miast liczących 50–99 tys. mieszkańców. Wiekowo najczęściej dotyczyło to osób w przedziale 65–74 lata.

Niestety z uzębieniem Polaków nie jest najlepiej. Statystyki GSK Consumer Healthcare wskazują, że około 800 tys. z nas nie ma nawet swojej szczoteczki do zębów. Z kolei aż 3,8 mln Polaków w ogóle nie dba o higienę jamy ustnej. Co piąty Polak myje zęby tylko raz dziennie. Z kolei co drugi po 40 roku życia musi korzystać z protez. Połowa osób po 65 roku życia nie ma nawet jednego naturalnego zęba.