Lidl obsłuży kolejną grupę osób poza kolejnością. Wystarczy oświadczenie

Zakupy Zdrowie Dołącz do dyskusji
Lidl obsłuży kolejną grupę osób poza kolejnością. Wystarczy oświadczenie

Chyba nikomu nie trzeba przypominać o tym, że kombatantom wojennym czy kobietom w ciąży przysługuje prawo bycia obsłużonym poza kolejnością np. w sklepie. W praktyce grupa osób uprzywilejowanych jest znacznie szersza. Warto wiedzieć, że od jakiegoś czasu Lidl zachęca do zakupów bez kolejki jeszcze jedną grupę klientów – osoby w spektrum autyzmu. 

Lista osób, które nie muszą stać w kolejkach jest dość długa

Ustępowanie miejsca oraz pierwszeństwo w kolejkach to temat, który często budzi duże emocje. W środkach komunikacji miejskiej istnieją określone zasady, zgodnie z którymi osoby niepełnosprawne oraz kobiety w ciąży mają prawo do zajmowania specjalnie oznaczonych miejsc siedzących. 

Nieco inaczej wygląda kwestia pierwszeństwa w placówkach medycznych. Zgodnie z informacjami podanymi przez Rzecznika Praw Pacjenta, istnieje szczegółowa lista osób uprawnionych do korzystania z usług zdrowotnych poza kolejnością. W aptekach i przychodniach pierwszeństwo przysługuje m.in. kobietom w ciąży, honorowym dawcom krwi, zasłużonym dawcom przeszczepu, inwalidom wojennym i wojskowym, kombatantom, cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, działaczom opozycji antykomunistycznej, osobom represjonowanym z powodów politycznych, żołnierzom zastępczej służby wojskowej oraz dzieciom poniżej 18. roku życia, które cierpią na ciężkie i nieodwracalne upośledzenia lub choroby zagrażające życiu, powstałe w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu.

W przypadku szpitali oraz kontynuacji leczenia reguły dotyczące pierwszeństwa w kolejkach nie obowiązują w taki sam sposób. Pacjenci są przyjmowani zgodnie z określonymi procedurami, a ich kolejność może zależeć od stopnia pilności przypadków medycznych.

Lidl wychodzi naprzeciw potrzebom osób ze spektrum autyzmu

Lidl wprowadza udogodnienie dla osób w spektrum autyzmu oraz innych klientów z nadwrażliwością sensoryczną. W ramach inicjatywy „Ciche godziny” w sklepach sieci zostanie wyciszona muzyka i komunikaty głosowe, co pozwoli na spokojniejsze zakupy bez zbędnych bodźców.

Dodatkowym ułatwieniem będzie możliwość obsługi poza kolejnością dla osób, które zadeklarują swoją neuroróżnorodność – i to bez konieczności weryfikacji. Wystarczy podejść do kasy pierwszeństwa – zazwyczaj jest to kasa nr 1. Akcja ta obowiązuje bezterminowo we wszystkich sklepach sieci w Polsce, w każdy piątek od 8:00 do 10:00 oraz w soboty między 19:00 a 21:00.

Lidl podkreśla, że dla większości klientów zmiany te są ledwo zauważalne, ale dla osób ze spektrum autyzmu stanowią istotne udogodnienie. W Polsce żyje około 400 tysięcy osób neuroróżnorodnych, dla których takie inicjatywy mogą znacząco poprawić komfort codziennych zakupów.

Autyzm dotyczy sporej grupy osób

W Polsce autyzm (ASD) diagnozuje się u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że około 400 000 osób może znajdować się w spektrum autyzmu. Ich codzienne funkcjonowanie wiąże się z różnymi wyzwaniami, a proste czynności, takie jak zakupy, mogą być trudne zarówno dla nich, jak i ich bliskich. Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który obchodzony jest 2 kwietnia, warto zwracać uwagę na potrzeby osób neuroróżnorodnych i propagować rozwiązania ułatwiające im życie.