- Bezprawnik -
- Moto -
- Zielone przez 5 sekund, a potem kilka minut czerwonego światła. Tylko skąd potem zdziwienie, że korki w Łodzi są największe w Polsce?
Zielone przez 5 sekund, a potem kilka minut czerwonego światła. Tylko skąd potem zdziwienie, że korki w Łodzi są największe w Polsce?
Drogowcom w Łodzi chciałbym zdradzić pewien sekret. Długie czerwone światło wcale nie jest złym rozwiązaniem. Jeszcze lepszym jest jednak włączenie zielonego światła na dłużej niż 5 sekund. W przeciwnym wypadku korki ciągną się kilometrami, bo samochody zwyczajnie nie zdążą przejechać przez skrzyżowanie.

Do Łodzi wjechałem około godziny 9 rano, a więc poranny szczyt komunikacyjny powinien zmierzać ku końcowi. Niemniej jednak nie byłem zdziwiony, kiedy zaraz po wjeździe do miasta utknąłem w korku. Zaskoczenie przyszło kilka chwil później, kiedy samochody w ślimaczym tempie zaczęły przejeżdżać przez skrzyżowanie. Długie czerwone nie jest niczym dziwnym, chociaż trzeba przyznać, że jest dość irytujące. Zdecydowanie gorzej jest jednak wtedy, kiedy czerwone trwa długo, a zielone jedynie mgnienie oka.
I wcale nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Staliśmy tak w tym korku, zbliżając się do sygnalizacji. Początkowo myślałem, że może któryś kierowca przespał zmianę i dlatego przez sygnalizację przejechały 3 samochody. Jednego zaspanego jestem w stanie zrozumieć, jednak nie kilku kolejnych. Za chwilę (a raczej kilka minut) okazało się, że to wcale nie był przypadek. Te światła faktycznie były tak zaprogramowane, że pozwalały na przejazd 2 samochodów lub 3, jeżeli ten trzeci wjechał już na żółtym. Naiwnie myślałem, że to może jedno pechowe skrzyżowanie. Łódź szybko jednak wyprowadziła mnie z błędu. W tym mieście chyba wszystkie zielone światła faktycznie trwają po kilka sekund. Na jednym ze skrzyżowań liczyłem, że zielone światło trwało tylko 6 sekund.
Łódź - korki w tym mieście są absurdalne
Przejechałem tak więc przez pół miasta, w większości stojąc na czerwonym świetle. Te oczywiście trwały czasem nawet i po kilka minut. Absolutnie nie dziwi mnie zatem, że korki w Łodzi są największe w Polsce. Zupełnie nie rozumiem takiej polityki łódzkich drogowców. Oczywiście długi cykl czerwonego światła nie jest niczym dziwnym, ale ma to sens tylko wtedy, kiedy następujące po nim zielone światło pozwoli na przejazd odpowiednio dużej ilości samochodów. Akurat tylu, żeby na drogach nie tworzyły się zbędne zatory. Tymczasem na jednym ze skrzyżowań żółte światło zapaliło się akurat w momencie, kiedy pod nim przejeżdżałem. A byłem pierwszym kierowcą i nie należę do osób, które śpią, czekając na światłach.
Inną sprawą jest fatalne oznakowanie trwających prac drogowych. Poprzez fatalne mam oczywiście na myśli jego zupełny brak. Skręcając na jednym ze skrzyżowań w lewo, w trakcie wykonywania tego manewru okazało się, że pas, na który wjeżdżam, jest zupełnie rozkopany i wyłączony z ruchu. Znak ostrzegawczy o zwężeniu drogi oczywiście stał. Na barierce zamykającej pas ruchu. To wszystko na dużym skrzyżowaniu w centrum Łodzi. Oczywiście zaraz po trwającym kilka sekund zielonym świetle.
Szkoda, bo Łódź to bardzo piękne miasto i zdecydowanie nie zasługuje na złą sławę, którą jest owiane. Niemniej jednak wjeżdżając do Łodzi i poruszając się po niej samochodem, na usta ciśnie się jedynie cytat Adasia Miauczyńskiego wychodzącego z łódzkiego dworca.
zobacz więcej:
09.06.2026 17:27, Marcin Szermański
09.06.2026 15:54, Miłosz Magrzyk
09.06.2026 15:03, Joanna Świba

Oferują 20 zł za książkę, którą sami sprzedadzą za 200 zł na Allegro. Tyle tracisz, gdy korzystasz ze skupu
09.06.2026 14:11, Aleksandra Smusz
09.06.2026 13:22, Marcin Szermański
09.06.2026 12:32, Edyta Wara-Wąsowska
09.06.2026 11:47, Piotr Janus

Włamali się na posesję i ukradli napoje dla 60 zł z kaucji. Pilnujcie domów, bo to nowy cel złodziei
09.06.2026 11:13, Aleksandra Smusz
09.06.2026 10:20, Edyta Wara-Wąsowska

Voucher warty 100 zł za 90 zł to tylko jeden z przykładów. Na Allegro można kupić taniej bony do znanych sieci
09.06.2026 9:51, Aleksandra Smusz
09.06.2026 9:04, Edyta Wara-Wąsowska
09.06.2026 8:21, Miłosz Magrzyk
09.06.2026 7:35, Aleksandra Smusz

Dwa tygodnie bez chodzenia do Biedronki pozwoliły mi zaoszczędzić 150 zł. Mimo zakupów w prywatnym sklepie
09.06.2026 7:09, Aleksandra Smusz

Testament nie ochroni twojej firmy przed roszczeniami rodziny. Jest jednak skuteczniejsze rozwiązanie
08.06.2026 22:34, Rafał Chabasiński
08.06.2026 15:49, Mateusz Krakowski
08.06.2026 14:54, Joanna Świba
08.06.2026 14:02, Miłosz Magrzyk

Trzeba wydać już ponad 800 tys. zł za budowę stosunkowo niewielkiego domu. Mimo taniejących materiałów
08.06.2026 13:13, Edyta Wara-Wąsowska
08.06.2026 11:26, Edyta Wara-Wąsowska
08.06.2026 10:38, Piotr Janus
08.06.2026 9:42, Aleksandra Smusz
08.06.2026 8:57, Edyta Wara-Wąsowska
08.06.2026 8:14, Aleksandra Smusz
08.06.2026 7:33, Mateusz Krakowski
08.06.2026 7:08, Miłosz Magrzyk
07.06.2026 17:29, Jakub Bilski
07.06.2026 15:21, Rafał Chabasiński























