Chcesz grać w gry LOTTO online i mieć pewność, że Twoje dane są bezpieczne? Sprawdzamy politykę prywatności LOTTO

Lokowanie produktu Prywatność i bezpieczeństwo Zakupy dołącz do dyskusji (28) 17.02.2019
Chcesz grać w gry LOTTO online i mieć pewność, że Twoje dane są bezpieczne? Sprawdzamy politykę prywatności LOTTO

Tomasz Laba

Polityka prywatności czy regulaminy gier, w których bierzemy udział, nie są najczęściej czytanymi dokumentami. Nie inaczej jest w przypadku zawierania zakładów gier LOTTO online. To błąd, zwłaszcza że przed zawarciem zakładu przez sieć internet trzeba zweryfikować swoją tożsamość. Przeczytaliśmy te dokumenty, żeby sprawdzić, czy jest się czego obawiać.

Możliwość zagrania w gry LOTTO w internecie to bez wątpienia jedna z gorętszych informacji końca ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę popularność tej gry w naszym kraju, jedyne co dziwi w tym wypadku to fakt, że na ten krok zdecydowano się tak późno. Jednym z możliwych wytłumaczeń tego stanu rzeczy są obowiązki wynikające z ustawy o grach hazardowych. Na uwagę zasługuje jeden, a mianowicie ten, że gry hazardowe przeznaczone są dla pełnoletnich graczy. O ile w kolekturze łatwo zweryfikować wiek osoby, która zawiera zakład, tak każdy z nas ma kolegę, który wie, że kliknięcie przycisku „mam 18 lat” nie za bardzo się do tego nadaje.

W tym celu, aby mieć w ogóle możliwość zawarcia zakładu w wirtualnej kolekturze LOTTO konieczne jest przede wszystkim założenie konta w systemie, a następnie zweryfikowanie swojej tożsamości. Czy nam to się podoba, czy nie, w tym celu niezbędne jest okazanie swojego dowodu osobistego. Weryfikacja tożsamości to pomysł ustawodawcy, a nie organizatora gry. Co zrozumiałe, to rodzi pytania na temat bezpieczeństwa. Żeby zobaczyć jak te dane są przetwarzane, zajrzeliśmy do polityki prywatności oraz regulaminu serwisu LOTTO.

Polityka prywatności oraz regulamin usługi zazwyczaj nie należą do dokumentów, o których można powiedzieć, że czyta się je przyjemnie. Najczęściej to opasłe tomy, których autorzy upychają ilość trudnego i nieczytelnego języka do granic możliwości. Tym większe było moje zdziwienie, kiedy otworzyłem politykę prywatności serwisu lotto.pl. Krótko, zwięźle i na temat, a na dodatek napisane językiem, do zrozumienia którego nie jest wymagane ukończenie kilku różnych fakultetów. Oczywiście to wciąż polityka prywatności i trudno nazwać to dzieło porywającym, niemniej jednak jest to warty odnotowania wyjątek.

Lotto online a dane osobowe

Administratorem danych osobowych klientów LOTTO jest Totalizator Sportowy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie. Jedynym udziałowcem tej spółki jest Skarb Państwa, który posiada 100% udziałów. Po co w ogóle jest im potrzebny dowód osobisty?

Na mocy Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, przed przystąpieniem do udziału w grach realizowanych w ramach Systemu Interaktywnego jesteśmy zobowiązani do zweryfikowania Twojej tożsamości. Dane znajdujące się na Twoim dokumencie tożsamości możesz nam podać, według Twojego wyboru, dwoma kanałami komunikacji:

rejestrując się do Systemu Interaktywnego lub
poprzez okazanie wskazanego przez Totalizator Sportowy dokumentu tożsamości w Oddziale Totalizatora Sportowego

Dane, które są nam niezbędne do Twojej identyfikacji to: imię (imiona) i nazwisko, adres zamieszkania oraz wiek. Możesz nam przekazać dane w szerszym zakresie – wówczas podstawą przetwarzania tych danych jest Twoja zgoda (wyrażana poprzez jednoznaczną czynność potwierdzającą, czyli przesłanie tych danych). Zgodę tą możesz zawsze wycofać poprzez kontakt z naszym obsługą klienta.

Ostrożni gracze, którzy chcą w ten sposób grać w grę LOTTO, z zadowoleniem powinni przyjąć wiadomość, że wysłanie skanu dowodu nie jest warunkiem niezbędnym. Zgodnie z regulaminem gry, istnieje możliwość zweryfikowania tożsamości w jednym z oddziałów terenowych Totalizatora Sportowego. Niestety jest to rozwiązanie, z którego nie każdy będzie mógł skorzystać z oczywistych powodów. Wtedy jedynym wyjściem jest wysłanie skanu dowodu w procesie rejestracji internetowej. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na §5 ust. 5 pkt 2 regulaminu odpowiedzialnej gry, który powinien uspokoić każdego zainteresowanego.

5. Weryfikacja danych oraz wieku potencjalnego gracza następuje w jeden z opisanych poniżej sposobów:

2) poprzez załączenie w procesie rejestracji obustronnego skanu albo fotokopii dokumentu tożsamości wskazanego w formularzu rejestracyjnym. Niezwłocznie po przeprowadzeniu weryfikacji skan lub fotokopia dokumentu tożsamości zostaną usunięte.

Co ważne, weryfikacja tożsamości w oddziale terenowym Totalizatora Sportowego sprawia, że gracz nie będzie musiał w przyszłości przesyłać skanu swojego dokumentu tożsamości.

Artykuł powstał we współpracy z Lotto