Jest decyzja w sprawie obostrzeń. Od 12 lutego otwierają się kolejne miejsca – ale warunkowo

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (69)
Jest decyzja w sprawie obostrzeń. Od 12 lutego otwierają się kolejne miejsca – ale warunkowo

Na dzisiejszej konferencji dotyczącej obostrzeń na terenie Polski premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że nastąpi pewne poluzowanie obostrzeń – otwierają się kolejne miejsca.

Luzowanie obostrzeń luty 2021. Od kilku dni pojawiają się pogłoski o otwarciu hoteli i teatrów

Na ostatniej konferencji prasowej dotyczącej obostrzeń minister zdrowia poinformował, że większość dotychczas obowiązujących restrykcji zostanie przedłużona do 14 lutego. Rząd zdecydował się tylko na trzy wyjątki – otwarcie sklepów w galeriach handlowych, otwarcie muzeów i galerii sztuki oraz – co chyba było paradoksalnie największym zaskoczeniem – zniesienie godzin dla seniorów.

Jeszcze wczoraj przedstawiciele rządu informowali, że decyzja o przedłużeniu lub zniesieniu niektórych obostrzeń zapadnie w tym tygodniu. Od kilku dni pojawiają się też doniesienia, że rząd prawdopodobnie zdecyduje się, by hotele były otwarte od 14 lutego – chociaż w ścisłym reżimie sanitarnym. Rządzący mieli też rozważać otwarcie np. lodowisk czy teatrów – z mocno ograniczoną liczbą miejsc na widowni. Z narracji osób zasiadających w rządzie lub bezpośrednio z nim związanych wynikało też, że nadziei na odmrożenie nie powinni sobie robić ani właściciele lokali gastronomicznych, ani siłowni – i to mimo tego, że rząd już od jakiegoś czasu pracuje nad specjalnymi protokołami sanitarnymi dla tych branż.

Luzowanie obostrzeń tylko w niewielkiej skali – luty 2021 to nadal zamknięta gastronomia i siłownie. Premier ogłosił decyzję rządu

Premier zapowiedział zmiany w obostrzeniach – warunkowe – na kolejne dwa tygodnie (od 12 lutego do 28 lutego). Jak podkreślił, na razie nie można pozwolić na pełne luzowanie obostrzeń, jednak nastąpi pewne luzowanie obostrzeń. Otwarte zostaną:

  • hotele i miejsca noclegowe (do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych – będą dostępne nie tylko dla podróży służbowych, posiłki będą dostarczane na życzenie klientów do pokojów),
  • kina i teatry (otwarcie do 50 proc. dostępnych miejsc; przy jednoczesnym braku konsumpcji w kinach, widzowie będą musieli mieć maseczki),
  • mała infrastruktura sportowa (możliwa będzie aktywność sportowa na terenach otwartych, takich jak np. korty tenisowe – także jeśli chodzi o sport amatorski)

Co ciekawe, otworzą się również stoki narciarskie, ale i – baseny. Jednocześnie pozostaną zamknięte siłownie czy centra fitness. Jak tłumaczył minister Gliński, ryzyko zakażenia koronawirusem na basenach jest mniejsze niż w innych miejscach – stąd decyzja o ich otworzeniu.

Premier zapowiedział również, że kolejne luzowanie obostrzeń będzie zależeć od sytuacji epidemicznej, a także – od tempa szczepień.

Minister zdrowia zapowiedział również, że jeśli sytuacja się pogorszy i nastąpi wzrost zakażeń, będzie rekomendował wykonanie kroku wstecz – czyli ponowne zamknięcie części miejsc.