REKLAMA
  1. Home -
  2. Codzienne -
  3. Za brak zmiany opon na zimowe mandatu nie dostaniesz. Policja może się jednak przyczepić o coś innego
Za brak zmiany opon na zimowe mandatu nie dostaniesz. Policja może się jednak przyczepić o coś innego

Zmiana opon z letnich na zimowe powinna być jednym z podstawowych obowiązków każdego właściciela pojazdu. Pomimo tego warto wskazać, że mandat za brak zmiany opon w Polsce nie istnieje. Nie oznacza to jednak braku konsekwencji za jazdę na zużytym ogumieniu. W takim przypadku grzywna może wynieść nawet 3000 złotych.

Mariusz Nyka12.11.2023 6:28
Codzienne

Mandat za brak zmiany opon na zimowe w Polsce nie istnieje

Październik i listopad to gorące miesiące u wulkanizatorów. W tym czasie większość kierowców przygotowuje bowiem swoje pojazdy na zimę, a najważniejszym krokiem ku temu jest wymiana opon. Nie dotyczy to rzecz jasna osób, które w swoich samochodach posiadają coraz popularniejsze opony całoroczne. W pozostałych przypadkach część kierowców zastanawia się kiedy przełożyć opony i jakie konsekwencje za brak tej czynności w czasie kontroli może wyciągnąć policjant.

Odpowiedź na pierwsze pytanie nie jest taka prosta. Nie ma bowiem jasnych wytycznych kiedy opony letnie nie zapewniają już odpowiedniej przyczepności. Z drugiej strony eksperci wskazują, że dobrym momentem na rozważenie zmiany ogumienia jest sytuacja, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. To właśnie wtedy opony zimowe wydają się być bezpieczniejszym rozwiązaniem.

REKLAMA

Warto jednak wiedzieć, że zarówno taryfikator mandatów, jak i kodeks wykroczeń nie przewidują grzywny za brak zmiany opon na zimowe. Tym samym nawet w przypadku pojazdu poruszającego się na oponach letnich w najbardziej zaśnieżone i mroźne dni, funkcjonariusz nie może ukarać kierowcy mandatem. To jednak wcale nie oznacza, że policjant nie będzie zainteresowany ogumieniem w samochodzie.

Do 3000 złotych grzywny za jazdę na zbyt zużytym ogumieniu

W rzeczywistości mandat za opony faktycznie istnieje. Nie odnosi się on jednak do kwestii związanej z rodzajem stosowanego ogumienia, a jego stanu technicznego wpływającego na bezpieczeństwo. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym funkcjonariusze drogówki często decydują się na pomiar głębokości bieżnika.

REKLAMA

Całkowicie łyse ogumienie da się łatwo zauważyć gołym okiem. W przypadku wątpliwości policjanci posiadają specjalne mierniki, które pozwalają im na dość precyzyjne określenie stanu zużycia ogumienia. Zgodnie z przepisami minimalna głębokość bieżnika w samochodzie musi wynosić 1,6 mm. Wnikliwy kontroler może też sprawdzić równomierność zużycia każdej z opon, a także ewentualne rozwarstwienia, pęknięcia, czy przecięcia na ogumieniu.

Wszystkie te sytuacje mogą zostać uznane za naruszenie przepisów o bezpieczeństwie, a co za tym idzie stworzenie groźnej sytuacji na drodze. Za takie wykroczenie policjant ma prawo nałożyć mandat do nawet 3000 złotych. Możliwe jest także zastosowanie nagany. Należy jednak zaznaczyć, że w praktyce rzadko kiedy grzywny są aż tak wysokie. Zwykle za jazdę na zużytym ogumieniu trzeba się liczyć z zapłatą kilkuset złotych.

REKLAMA

Inne kary za opony są śmiesznie niskie

W aktualnym taryfikatorze mandatów znajdziemy jeszcze dwie pozycje odnoszące się do opon w pojazdach mechanicznych. Otóż zgodnie z przepisami zabronione jest używanie opon z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwślizgowymi. Ponadto kierowcy nie mogą stosować łańcuchów na oponach w sytuacji, gdy na drodze nie leży śnieg. Za obie te sytuacje grozi bowiem grzywna. W porównaniu do jazdy na zużytym ogumieniu jej wysokość jest bardzo niska i wynosi zaledwie 100 złotych.

W ramach ciekawostki warto dodać, że w odróżnieniu od niektórych państw europejskich, w Polsce posiadanie łańcuchów przeciwpoślizgowych nie jest wymagane. Inaczej jest we Włoszech, gdzie w sezonie jesienno-zimowym łańcuchy są obligatoryjnym elementem wyposażenia pojazdu. Na obowiązek ich założenia przed wjazdem na niektóre drogi można natknąć się także podróżując po Czechach, czy Szwajcarii.

REKLAMA
Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi