Większość kierowców już zmieniła (lub będzie zmieniać) opony w samochodzie na zimowe. Czy przedsiębiorcy, którzy dokonają wymiany opon w samochodzie firmowym mogą wliczyć ten wydatek w koszty uzyskania przychodu?
Wymiana opon a koszty uzyskania przychodu. Czy poniesiony wydatek można zaliczyć do kosztów firmowych?
Wielu przedsiębiorców wykorzystuje w swojej działalności gospodarczej samochód. W koszty uzyskania przychodu można wliczyć np. koszt paliwa czy koszt naprawy – jeśli samochód ulegnie awarii. Co jednak z wydatkiem poniesionym na wymianę opon na zimowe (który z pewnością poniesie jeszcze w tym miesiącu wielu przedsiębiorców)?
W pierwszej kolejności warto odnieść się do samego zakupu opon zimowych – należy traktować ten wydatek jako zwykły koszt eksploatacyjny, co oznacza, że przedsiębiorca może wliczyć go bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu. Oczywiście należy pamiętać, że tak się dzieje w momencie, gdy przedsiębiorca kupuje opony osobno, a nie „w komplecie” z autem. W przypadku tej drugiej sytuacji wartość opon zwiększa po prostu wartość początkową samochodu, który jest środkiem trwałym. Tu w grę wchodzą jednak odpisy amortyzacyjne.
Czy jednak wymiana opon też może być wliczona w koszty uzyskania przychodu? Tutaj z kolei należy zastanowić się, czy wymiana opon powinna być traktowana jako ulepszenie środka trwałego w postaci samochodu. Jeśli tak by było, mielibyśmy do czynienia ze zwiększeniem wartości środka trwałego. W takiej sytuacji koszt wymiany, pomniejszony o sumę dokonanych odpisów, byłby kosztem firmowym – ale w chwili sprzedaży pojazdu.
Na szczęście jednak dla przedsiębiorców wymiana opon, podobnie jak ich zakup, jest po prostu wydatkiem eksploatacyjnym. Potwierdzają to zresztą indywidualne interpretacje podatkowe. To z kolei oznacza, że wydatek, jakim jest wymiana opon, można wliczyć w koszty uzyskania przychodu bezpośrednio w dacie ich poniesienia.
Co jednak w przypadku, jeśli przedsiębiorca używa samochodu nie tylko w działalności gospodarczej?
Wątpliwości może rodzić wliczenie wydatku na wymianę opon w koszty uzyskania przychodu w sytuacji, gdy samochód jest użytkowany nie tylko w działalności gospodarczej, ale też prywatnie. W tym przypadku nadal możliwe jest zaliczenie wydatku jako kosztu firmowego, ale już nie w całości – a jedynie w 75 proc. wartości (netto, powiększonej o nieodliczony podatek VAT w przypadku czynnych podatników VAT oraz brutto w przypadku podatników nie będących vatowcami).