Oburzeni internauci bronią Polskę przed meczetem… którego nie ma i nie będzie

Gorące tematy Na wesoło Dołącz do dyskusji (165)
Oburzeni internauci bronią Polskę przed meczetem… którego nie ma i nie będzie

„W Legionowie powstaje meczet” – to hasło zelektryzowało mieszkańców tej podwarszawskiej miejscowości, którzy zawiązali szeroki front obywatelski. Znaczy się – zalali internet falą hejtu na innowierców. Gdyby tylko wiedzieli, że cała historia jest zmyślona…

Okładka najnowszego wydania „Gazety Powiatowej” rozpoczyna się mocnym uderzeniem: w Legionowie budują meczet!

meczet legionowo

Fraza „Meczet Legionowo” budzi niezdrowe emocje

Artykuł wywołał niezwykłe poruszenie w internecie. Szybko powstał fanpejdż „Nie dla meczetu w Legionowie” (w chwili pisania tego tekstu posiadający blisko 2000 fanów), który w alarmującym tonie ogłasza:

Drodzy mieszkańcy Legionowa, dzisiejszy artykuł w Gazecie Powiatowej rozwiewa wszelkie wątpliwości. Na działce na ul. Targowej w naszym mieście powstaje Meczet. Powstaje kolejna wspólnota wyznaniowa.Bez konsultacji z pobliskimi mieszkańcami, dodatkowo planowany meczet będzie w bardzo bliskiej odległości od Kościoła Rzymsko-Katolickiego pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Wyraźmy swój sprzeciw wobec braku informacji a wręcz zatajaniu prawdy !

Okazuje się, że zbitka słów „meczet Legionowo” obudziła w mieszkańcach pięknego Legionowa bojowe nastroje. Odważni (przynajmniej w słowach) internauci piszą w komentarzach:

  • Spalimy” – Mateusz, uczeń z Masła;
  • W miejscu budowy zakopcie łeb świni 🐷 może pomoże” – proponuje Sławomir, obecnie przebywający najprawdopodobniej poza Polską;
  • Michał również proponuje kuchenne rewolucje: „Jak mówi Pismo: „Islam boczkiem zwalczać będziesz i kaszanką”. Amen”;
  • Janusz, wierny wyznawca „naszego kochanego Ojca Świętego Jana Pawła II” (cytat z jego profilu na portalu społecznościowym) z kolei wykłada oczywiste wyjaśnienie przyczyn realizacji inwestycji – korupcję: „Jak zawsze wszystko zależy od postawy mieszkańców Legionowa. Powinniście waszego włodarza Legionowa wywieść na taczkach ponieważ nikogo nie pytając o zdanie pozwolił na tą inwestycję (może otrzymał sowitą zachętę ?)

A to tylko niewielki fragment radosnej twórczości internautów, dzielących się swoimi koncepcjami rozwiązania „problemu”, jakim miałaby być inna niż chrześcijańska świątynia. Emocje te są o tyle ciekawe, że ilość wyznawców islamu jest w Polsce tak znikoma, że w całym kraju funkcjonuje raptem 5 meczetów. 5 meczetów w 40 milionowym kraju to dużo? 6 to byłoby dużo? No chyba nie. Ale mitycznego przedmurza trzeba bronić, zwłaszcza w sytuacji, gdy krwiożerczy muzułmanie wytoczyli Polsce wojnę, mordując Polkę w Egipcie – to logiczne, prawda?

„Meczet Legionowo” to fake news

Dlatego bawi fakt, że cała historia o legionowskim meczecie jest… zmyślona. Na stronach urzędu miasta opublikowano oświadczenie:

Urząd Miasta Legionowo oświadcza, że informacje medialne na temat budowy meczetu w Legionowie są nieprawdziwe. Do Starostwa Powiatowego w Legionowie nie wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę meczetu ani centrum kultury islamskiej. Plan miejscowy w okolicach ulicy Targowej przewiduje w większości zabudowę mieszkaniową, w związku z czym taki obiekt zgodnie z prawem nie mógłby tam powstać.

Okazało się, że artykuł „Gazety Powiatowej” został oparty na niezweryfikowanej wypowiedzi… administratora jednego z facebookowych fanpejdży. Z drugiej strony cała historia dobitnie pokazuje, jak łatwo przychodzi Polakom lżenie wyznawców innych religii – nawet wówczas, jeśli nie bardzo jest do kogo realnie kierować swoje groźby i pomysły. A może Sebixy i Janusze są tacy odważni tylko na Facebooku? W każdym razie, z pewnością w obecnych czasach – gdy sędzia Trybunału konstytucyjnego potrafi bez ogródek powiedzieć, że „Polski rząd jest przeciwko homoseksualistom – tolerancja nie jest w modzie.