MEN: 40 proc. mniej pieniędzy na edukację domową

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (1)
MEN: 40 proc. mniej pieniędzy na edukację domową

Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2016 roku przeznaczy znacznie mniej pieniędzy na edukację domową.

Ministerstwo Edukacji Narodowej stwierdziło, że domowa edukacja jest znacznie tańsza od takiej, która odbywa się w szkołach. W związku z tym w 2016 roku przeznaczy znacznie mniej pieniędzy na edukację domową.

W uzasadnieniu MEN uzależnia wysokość subwencji od:

liczby uczniów przeliczeniowych otrzymanej przez zastosowanie zróżnicowanych wag dla wybranych kategorii uczniów (wychowanków) i określonych typów i rodzajów szkół oraz wskaźnika korygującego, uwzględniającego stopnie awansu zawodowego nauczycieli

Dodatkowo wyjaśniono, że obliczono, że na edukację domową będzie przeznaczone po 1 stycznia 2016 roku o 40% mniej pieniędzy, niż do tej pory. Zmiana ta dotyczyć ma nie tylko uczniów korzystających z domowej edukacji, ale też tych z niepełnosprawnością sprzężoną. W 2015 roku ogólna suma na jednego ucznia to było około 5 300 zł. W 2016 roku zgodnie z obliczeniami na edukację domową powinno przypaść jedynie około 3 180 zł.

MEN podjęło taką decyzję pod naciskiem samorządowców, którym nie podoba się fakt przeznaczania takich samych kwot na edukację dzieci w szkołach, jak i tych, które uczą się pod okiem rodziców w domach. Koszty jednej i drugiej formy edukacji są według nich niewspółmiernie różne. W edukacji domowej dzieci pojawiają się w szkołach jedynie po to, by zdać egzaminy, które pozwalają na wystawienie im świadectw.

Środowiska, które zrzeszają rodziców zapewniających dzieciom edukację alternatywną do tej, którą uczniowie zdobywają w szkołach, dość mocno protestują przeciw zakusom MEN na pieniądze, które według tych organizacji im się należą. Z nauki w domach korzysta obecnie ponad 3 000 dzieci.

Czy to jedyne zmiany, które szykuje Ministerstwo Edukacji Narodowej? Sądzę, że na obniżeniu ilości pieniędzy na edukację domową się nie skończy. Pieniądze to jedna sprawa, ale o kolejnych pomysłach dotyczących edukacji naszych dzieci usłyszymy najprawdopodobniej już w pierwszych miesiącach 2016 roku.

Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z edukacją, dopłatami, stypendiami i miejscami w szkołach lub przedszkolach i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.