Podczas wydarzenia Impact’22 w Poznaniu, Sekretarz Stanu ds. Cyfryzacji w KPRM – Janusz Cieszyński, przedstawił plany rozwoju e-usług na nadchodzący rok. W centrum uwagi znalazła się nowa wersja aplikacji publicznej – mObywatel 2.0.
Polacy bardzo chętnie korzystają z e-usług. Według danych GUS, w 2021 r. odsetek osób w wieku 16 – 74 lata korzystających z usług administracji publicznej przez Internet w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniósł 47,5%, tj. o 5,6 p. proc. więcej niż w roku poprzednim.
Sprawy urzędowe będzie można załatwić od początku do końca za pomocą smartfona
Jak zapowiedział minister, mObywatel 2.0 ma być aplikacją, która pozwoli załatwiać sprawy urzędowe od początku do końca za pomocą smartfona. Wraz z jej odsłoną, mają wejść w życie przepisy, dzięki którym aplikację będą respektować wszelkie instytucje państwowe.
Obecnie mObywatel pełni funkcję portfela cyfrowego. Zakres działania aplikacji w nadchodzącym roku, znacznie się jednak rozszerzy. Żeby przedstawić projekt mObywatela 2.0, a także zebrać opinie zainteresowanych, ministerstwo stworzyło witrynę – mobywatel.gov.pl. Jak czytamy na stronie tytułowej:
mObywatel będzie jak Twój asystent. Przypomni o ważnych sprawach urzędowych, uporządkuje je i umieści w jednym miejscu.
Na stronie, Ministerstwo Cyfryzacji przedstawia najważniejsze funkcjonalności nadchodzącej aktualizacji mObywatela, a także pozostawia do dyspozycji użytkowników wersję testową, dzięki której można zobaczyć jak będzie wyglądała apka.
mObywatel 2.0 to wiele przydatnych funkcji
- mobilne płatności
Nowa wersja aplikacji będzie korzystać ze zintegrowanego systemu e-płatności. Pozwoli to na natychmiastową realizację i wpłat i znacznie przyspieszy załatwianie spraw urzędowych.
- e-Pełnomocnictwa
W aplikacji będzie można udzielić pełnomocnictwa np. do odebrania dziecka z przedszkola lub listu na poczcie. Dzięki funkcjonalności będzie można również z łatwością działać jako pełnomocnik przez e-usługę i w urzędzie.
Ponadto mObywatel 2.0 będzie zintegrowany z najważniejszymi rejestrami państwowymi, co pozwoli na automatyczne rozpoznawanie uprawnień.
- przydatne powiadomienia
Jako dobry asystent, aplikacja będzie wysyłać użytkownikom powiadomienia. Na przykład, o otrzymaniu zwrotu podatku, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. mObywatel 2.0 przypomni też o nadchodzącym końcu terminu ważności dokumentów.
- nie będzie trzeba czekać na prawo jazdy
Moim zdaniem, to najciekawsza funkcjonalność. Myślę, że wielu przyszłych kierowców ucieszy się z możliwości prowadzenia auta zaraz po zdaniu egzaminu, bez konieczności oczekiwania, aż właściwy urząd wyda odpowiedni dokument.
Wystawienie elektronicznego prawa jazdy od momentu wpisania do systemu informacji o zdanym egzaminie potrwa 0,3 sekundy! Do czasu wydania fizycznego „prawka”, młody kierowca będzie mógł śmiało posługiwać się jego wersją elektroniczną.
Aplikacja będzie dostępna nie tylko w wersji na smartfony. Nowy mObywatel 2.0 zadziała też na komputerze.