Właśnie weszły w życie nowe przepisy, pozwalające na wykorzystanie aplikacji mObywatel w przychodni. Jak informuje na rządowej stronie internetowej Ministerstwo Cyfryzacji, owe zmiany znacznie ułatwią życie Polaków, a także przyspieszą informatyzację systemu ochrony zdrowia.
mObywatel w przychodni
Ministerstwo Zdrowia przygotowało największy w historii pakiet zmian w prawie, które mają przyspieszyć informatyzację systemu ochrony zdrowia. Jak podkreśla minister cyfryzacji Marek Zagórski
Na zmianach skorzystają wszyscy. Dzięki ustawie, założenie Profilu Zaufanego będzie jeszcze prostsze i tym samym więcej osób dostanie dostęp do e-usług, w tym do Internetowego Konta Pacjenta
Serwis pacjent.gov.pl oferuje na razie jedynie wyświetlanie recept, ale jego funkcjonalność będzie sukcesywnie rozszerzania.
Kluczowa zmiana, pozwalająca na zastosowanie profilu zaufanego w codziennych czynnościach w ramach służby zdrowie, to nadanie uprawnień do potwierdzania profilu lekarzom, pielęgniarkom i położnym. Trzeba bowiem przypomnieć, że profil zaufany albo zakłada się za pośrednictwem internetowego serwisu transakcyjnego w banku, bądź też poprzez potwierdzenie go we właściwym punkcie. Według nowych przepisów potwierdzić profil zaufany będą mogli właśnie przedstawiciele zawodów medycznych.
Nowe funkcje systemu mObywatel
Nowe przepisy oznaczają także nowe funkcje systemu mObywatel. Ustawa, która właśnie weszła w życie, pozwala na uruchomienie tzw. Internetowego Konta Pacjenta, co pozwala na zarejestrowanie się do lekarza, a raczej wylegitymowanie się z użyciem danych z aplikacji mobilnej.
Aplikacja mObywatel na system Android (jedynie w wersji 6.0 i wzwyż) daje ponadto dostęp do listy niezrealizowanych eRecept. Wprowadzono również możliwość realizowania eRecepty za pomocą e-dowodu osobistego. Jest to kolejna okoliczność, w której elektroniczny dokument traktowany jest tak samo, jak jego fizyczny odpowiednik.
O ile powyższe zmiany nie oznaczają żadnej rewolucji, to z pewnością są kamieniami milowymi. Pierwsze kroki ku cyfryzacji służby zdrowia — właśnie pod kątem wygody pacjenta — zostały podjęte, toteż możemy liczyć na sukcesywny rozwój w tej płaszczyźnie
Kto wie, czy w niedalekiej przyszłości nie będzie możliwe łatwe elektroniczne rejestrowanie się do lekarzy z poziomu prostej i intuicyjnej aplikacji na smartfona?