Moratorium na sprzedaż państwowych gruntów rolnych

Codzienne Dołącz do dyskusji
Moratorium na sprzedaż państwowych gruntów rolnych

Zostanie wprowadzone moratorium na sprzedaż państwowych gruntów rolnych i będą one jedynie dzierżawione.

Od dawna mówi się o wykupowaniu państwowych gruntów rolnych przez osoby niezajmujące się rolnictwem, a także przez obywateli obcych państw. Planowana jest już nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, a w kuluarach sejmowych przebąkuje się o całkiem nowy projekt dotyczący rolnictwa, że między innymi zostanie wprowadzone moratorium na sprzedaż państwowych gruntów rolnych i będą one jedynie dzierżawione.

Jednym z pomysłów na uzupełnienie ustawy jest dodanie zapisów, dzięki którym państwowych gruntów rolnych nie mógłby kupić nikt, kto nie jest rolnikiem i nie prowadzi od lat gospodarstwa rolnego. Dodatkowo byłby on zobowiązany do uprawiania jej przez co najmniej 10 lat i przez ten czas nie mógłby jej sprzedać, chyba że zgodę wyraziłby na to sąd.

Agencja Nieruchomości Rolnych wstrzymała przetargi na zakup państwowych gruntów rolnych, ale wywiąże się z dotychczas podjętych zobowiązań, gdyż w przeciwnym wypadku groziłyby za takie działanie procesy i konieczność wypłaty odszkodowań. Takie moratorium na sprzedaż państwowych gruntów rolnych ma zostać wprowadzone 1 maja 2016 roku.

Docelowo mówi się o pozostawieniu jedynie możliwości dzierżawy państwowych gruntów, co miałoby stale zasilać budżet Państwa, a nie sprowadzać się do jednorazowego zastrzyku pieniędzy. Dzięki stałemu dopływowi środków możliwe będzie skuteczniejsze wspomaganie rozwoju terenów wiejskich.

W mediach często pojawiały się informacje o tym, że nawet jeśli rolnicy lub zamożni ludzie zza granicy nie mogli kupić ziemi bezpośrednio, to robili to poprzez tak zwanych słupów, czyli drobnych rolników, którym odpalali odpowiednią sumę. Ci kupowali za otrzymane pieniądze ziemię i byli jej właścicielami jedynie na papierze, gdyż podpisywali notarialnie potwierdzone dokumenty, w których zobowiązywali się do odsprzedania ziemi lub że są tylko jej użytkownikami przez pewien czasu.

Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z zakupem ziemi, działek budowlanych lub nieruchomości i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com