Virtual Private Network, czyli po polsku – Wirtualna Sieć Prywatna. Czym jest usługa VPN? Do czego możemy ją wykorzystywać na codzień oraz o ile zwiększy nasze bezpieczeństwo w sieci?
Czym właściwie jest VPN?
Z roku na rok w sieci czyha na nas coraz więcej zagrożeń. Już dawno temu przestaliśmy być w Internecie anonimowi. Wciąż powstają nowe mechanizmy oraz systemy, których celem jest zwiększenie naszego bezpieczeństwa oraz prywatności. Jedną ze skutecznych metod bezpiecznego poruszania się po sieci jest korzystanie z VPN. Co to VPN? Działanie sieci VPN polega nade wszystko na ukryciu prawdziwego adresu IP urządzenia, z którego korzystamy. Ponadto usługa skutecznie szyfruje dane, przesyłane podczas połączenia internetowego. Użytkownicy indywidualni, wybierają VPN, aby czuć się w sieci bezpieczniej. Ponadto, spora rzesza internautów wykorzystuje inny atut tej usługi – możliwość wyboru lokalizacji adresu IP.
Zalety korzystania z VPN
Poza wskazanymi powyżej funkcjami – ochroną oraz pozwalającą na zmianę lokalizacji usługa VPN może zagwarantować również inne usprawnienia. Z pewnością docenimy VPN za to, że:
- Chroni nas w trakcie korzystania z publicznych sieci Wi-Fi,
- Sprawia, że nikt nie może śledzić i rejestrować historii Twoich ruchów w Internecie,
- Znacznie zwiększa naszą prywatność w sieci,
- pozwala uzyskać dostęp do większej ilości cyfrowych treści oraz omijać restrykcje – w tym także cenzurę rządową (co w związku z dynamicznymi zmianami geopolitycznymi oraz nastrojami społecznymi, może znaleźć szersze zastosowanie w życiu codziennym, i to znacznie szybciej niż nam się wydaje).
Korzystanie z VPN pozwoli nam zachować o wiele większą prywatność. Sprawia, że nikt nie może sprzedawać zbierać, a następnie sprzedawać danych dostawcom usług internetowych, reklamodawcom oraz cyberprzestępcom. Zatem nie tylko zwiększy nasze poczucie bezpieczeństwa przed cyberatakiem, ale uwolni od natrętnych telemarketerów. Tylko jak w zasadzie działa VPN?
Jak działa VPN?
Usługa VPN zapewnia ochronę oraz prywatność. Dokonuje konwersji naszych danych przez jeden z serwerów VPN, a następnie zmienia przypisany do nas adres IP. Aby opisać Wam jak dokładniej działa VPN posłużę się bardzo opisowym wyjaśnieniem. Zapewne wielu z Was czytało książki lub przynajmniej oglądało filmy z serii o przygodach Harry’ego Pottera. Fabuła w zdecydowanej większości toczy się w Hogwarcie – szkole dla czarodziejów – który jest potężnym oraz majestatycznym zamkiem. Hogwart, jak każdy zamek posiada bramy oraz liczne wejścia. Jak się jednak okazuje poza tymi znanymi powszechnie istnieją również wejścia sekretne – poprzez ukryte tunele. Tym właśnie jest VPN – sekretnym, nikomu nieznanym tunelem łączącym dwa różne punkty w sieci.
Warto jednak podkreślić, że aby cały proces był bezpieczny, użytkownik korzystający z usługi VPN oraz serwer posiadają klucz do szyfrowania danych. Następnie, za pomocą klucza klient VPN oraz serwer VPN kodują ruch zanim trafi do tunelu, gdzie jest odszyfrowywany. Dzięki temu procesowi możliwe jest ukrycie adresu IP użytkownika. Jest to możliwe ponieważ dane są wysyłane przez serwer VPN.
Praktyczne zastosowanie VPN
Powiecie, że wszystko to wygląda naprawdę świetnie i bardzo ciekawie, ale w zasadzie w jakiej sytuacji możecie realnie wykorzystać usługę VPN, tak żebyśmy korzystając wiedzieli, że z niej korzystamy? Poniżej dwa zastosowania z autopsji.
Niespełna 3 lata temu w wakacje obejrzałem pierwszy odcinek Gry o Tron. Maksymalnie się wkręciłem, oglądałem odcinek za odcinkiem i mimo zaplanowanego wyjazdu nie wyobrażałem sobie, że nagle zrobię sobie przerwę na 3 długie tygodnie. Tak, traf chciał, że to był dłuższy wyjazd i to poza terytorium Unii Europejskiej, natomiast platforma, z której korzystałem do oglądania serialu nie obsługiwała adresów IP spoza UE. Wystarczyła jednak aktywacja usługi VPN na iPadzie i ponownie mogłem pochłaniać kolejne odcinki sagi. Było to dla mnie bardzo miłe rozwiązanie, jako że spędziłem wówczas naprawdę sporo czasu na lotniskach, a dzięki serialowi ten czas leciał znacznie szybciej.
Ponadto, dzięki usłudze VPN odblokujesz więcej bibliotek Netflixa oraz innych platform streamingowych. Może jeszcze nie wiesz, ale biblioteki filmów w różnych krajach znacznie się od siebie różnią. Np. jeśli zalogujesz się teraz z IP we Włoszech będziesz mógł obejrzeć genialny film Paolo Sorrentino La Grande Bellezza, którego nie znajdziesz na polskim Netflixie.
Kolejne zastosowanie VPN ma również związek z wakacyjnym wyjazdem. Jeśli planujemy zakup biletów lotniczych zapewne zależy nam, aby kupić je jak najtaniej, a będzie to możliwe dzięki VPN. Powinniśmy ustawić nasze IP – tak, aby było właściwe dla kraju o niższej stopie życiowej. Usługa VPN pozwala przekierować ruch. Po dowolnej konwersji adresu IP możemy go zmienić z docelowego – w moim przypadku Warszawa – Polska, na np. Quito – Ekwador albo Mińsk – Białoruś. Wiele stron oraz serwisów internetowych wykorzystują naszą lokalizację oraz pliki cookie do dopasowywania cen za towary i usługi. Wielokrotnie udawało mi się kupować bilety lotnicze taniej właśnie poprzez zastosowanie tego prostego triku.